11.02.2021

Tłusty Czwartek

Dziś Tłusty Czwartek kojarzony jest głównie ze słodkościami - pączkami i faworkami, znanymi także jako chrust.

W okolicach XVII wieku pączki pieczono z ciasta chlebowego, a środku zamiast słodkich konfitur umieszczano skwarki. W takiej postaci smażono je na blasze lub głębokim tłuszczu, najczęściej smalcu. Początkowo nie używano do ich wyrobu drożdży, co sprawiało, że wypieki były dużo twardsze od tych, znanych nam dziś. Z tego samego powodu nie miały też tak delikatnych, obłych kształtów.Putka pączek wyborowy owocowe nadzienie, puszyste ciasto - Frisco.pl

O ile dziś tłusty czwartek traktowany jest raczej symbolicznie i kojarzy nam się głównie ze słodkim obżarstwem, w przeszłości dochodziły do niego także huczne zabawy czy pochody. Nie stroniono od alkoholu i tłustych mięs. Traktowano tę datę jako okazję do wyszalenia się i robienia rzeczy, których na co dzień nie wypada.

Z drugiej strony 40-dniowy czas wielkiego postu traktowany był bardzo poważnie, tłusty czwartek był więc okazją do najedzenia się na zapas.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,26758413,tlusty-czwartek-juz-niedlugo-kiedy-wypada-w-tym-roku.html

 

 

 Tłusty czwartek urasta niemal do miana naszego święta narodowego.

W sklepach i cukierniach kusi nas przytłaczająca liczba ociekających lukrem pączków i obsypanych cukrem pudrem faworków :-) 

 

Link do zdjęcia:

https://www.google.com/search?q=t%C5%82usty+czwartek+na+wesolo&tbm=isch&ved=2ahUKEwixz_Kf7YDvAhUnl4sKHUKACC0Q2-cCegQIABAA&oq=t%C5%82usty+czwartek+na+wesolo&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAA6BAgjECc6BAgAEEM6BggAEAgQHjoGCAAQBRAeUJUiWIE2YLU_aABwAHgAgAGsAYgBqwuSAQQwLjEwmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=i2Y1YPHdOKeurgTCgKLoAg&bih=581&biw=1280&client=firefox-b-d&hl=pl#imgrc=9EtlpZrfsW-7XM

0
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 10
  • 19