17.04.2017

Światowy Dzień Kostki Rubika - 17 kwietnia 2017 r.

Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. Dzisiaj nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika z 1974 r.

W 1976 r. taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Rubik%27s_cube.svg/983px-Rubik%27s_cube.svg.png

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor.

Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.

 

 

Istnieją różne metody ukadania kostki. Istnieje również wiele odmian i modyfikacji kostki.
Liczba kombinacji różnych ułożeń oryginalnej kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3x3x3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy.

Każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów)

 

Najmniejsza na świecie kostka Rubikaliczy 6 mm!

 

Ćwiczenie kombinacji na kostce rozwija refleks, zdolność szybkiego reagowania i myślenia, i pozwala w kombinacjach przy oszczędzaniu :-)

Jeśli ktoś zainteresuje się układaniem kostki, rekordami, posiada ducha sportowej rywalizacji i zapragnie zmierzyć się w rożnych konkursach czy zawodach może przekuć swoje umiejętności na nagrody i pieniądze.Jest to też okazja do zaprezentowania swoich umiejętności.

7
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 10
  • 14
Komentarze