20.06.2023

OSEhero 1 - Bezpieczeństwo cyfrowe

20.06.2023 Działania na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego

Bezpieczeństwo cyfrowe

Realizowane aktywności:

  1. 4 lekcje online w ramach projektu Bakcyl:
  •  12.05.2023 "Od oszczędzania do inwestowania" - lekcja online. Organizator: Warszawski Instytut Bankowości w ramach projektu BAKCYL., klasa 7a i 7b

 

 

 

  • 02.06.2023 r. - Lekcja online: „Co byk i niedźwiedź powiedzą Ci o inwestycjach?” – EduAkcja, klasa 7a i 7b

 

 

 

 

  • 19.06.2023 - "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" - lekcja online. Organizator: Warszawski Instytut Bankowości w ramach projektu BAKCYL, klasa 7a i 7b

 

 

  • 21.06.2023 – „Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?” - lekcja online prowadzona przez NASK dla uczniów klas 7. (BAKCYL), klasa 7a i 7b

 

 2. Spotkanie z rodzicami 27.04.2023 – przedstawienie informacji, założeń projektu OSEhero, przesłanie materiałów drogą elektroniczną – Poradnik „Nastolatki i gry cyfrowe”, ABC cyberbezpieczeństwa.

 

 

 

3. Udział w projekcie SOC (Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo) -  podnoszenie świadomości o bezpiecznym i higienicznym korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych, wzbudzanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli zachowań prospołecznych oraz wspieraniu uczniów w ich rozwoju i przygotowaniu do wyzwań współczesnego świata – rok szkolny 2022/23

  • Zaświadczenia

 

 

4. 31.03.2023 Dzień Nowych Technologii w Edukacji – korzystanie z telefonów w szkole (na co dzień nie korzystamy), lekcje, gry i zabawy z użyciem sprzętu i TIK (tablice, monitory interaktywne, roboty, drukarka 3D, tablety, smartfony, laptopy, …)

 

5. 27.02.2023 Dzień Bezpiecznego Internetu-akademia.

 

6. 19.06.2023 - spotkanie z przedstawicielem banku PKO BP – bezpieczeństwo finansów dzieci i rodziców

 

 7. 12.04.2023 Spotkanie z policjantem z Wydziału Nieletnich w Łukowie-pogadanka profilaktycznadla uczniów klas 4-8. W trakcie spotkania poruszone zostały między innymi następujące zagadnienia: respektowanie w szkole określonych zasad i Statutu szkoły; odpowiedzialność karna i prawna; demoralizacja - jej przyczyny i konsekwencje; cyberprzemoc, cyberprzestępczość; publikacja nieodpowiednich treści, kopiowanie i udostępnianie ich oraz konsekwencje tych działań zarówno dla ofiary, jak i sprawcy cyberprzemocy; nietykalność cielesna; odpowiedzialność dzieci do lat 18 oraz po ukończeniu 18-ego roku życia; przyczyny i konsekwencje objęcia opieką kuratora oraz podlegania pod Sąd Rodzinny lub Sąd Karny. Policjant zwrócił uwagę na funkcję opiekuńczą, wychowawczą i materialną rodziców wobec dzieci oraz podjął również temat uzależnień, z którymi spotykają się młodzi ludzie (m.in. alkohol, narkotyki, dopalacze oraz uzależnienia od urządzeń elektronicznych i Internetu) oraz skutki tych uzależnień. Pan policjant podał również wiele przykładów z życia codziennego młodzieży i konsekwencje, jakie ponoszą za różne swoje czyny.

 

 8. 17.05.2023 „Jesteś królem zamku - warsztaty dotyczące komunikacji interpersonalnej i asertywności.” Warsztaty profilaktyczne, GKRPA - budowanie pozytywnego obrazu siebie, rozpoznawanie swoich talentów, zasady asertywności, uzależnienia od alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych, jak i od telefonów, laptopów i Internetu. czynniki ryzyka, sprzyjające próbie inicjacji i czynniki chroniące przed nią, zwrócenie uwagi, że najpiękniejsza jest "inność", nie uleganie naciskom grupy, podążanie za swoimi ideałami, a nie tymczasową modą. Uczniowie podsumowali swoją wiedzę z zakresu przemocy, szacunku wobec siebie i innych, dowiedzieli się jak dokonywać właściwych wyborów i decyzji, słusznych dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa. Uczniowie zostali ukierunkowani na potrzebę i prawo do pomocy w sytuacjach kryzysowych. Warsztaty zostały zorganizowane przez Teatr Kurtyna z Krakowa.

 

9. 12.06.2023 Warsztaty profilaktyczne z prawnikiem w zakresie edukacji prawniczej dzieci i młodzieży. Prawa i obowiązki w świetle prawa, konsekwencje z aktywności na portalach społecznościowych, publikacja treści prywatnych. Poznanie specyfiki zawodów prawniczych.

 10. Upowszechnianie nauczycielom w formie elektronicznej (dziennik elektroniczny)  materiałów edukacyjnych dotyczących cyberbezpieczeństwa przygotowanych przez ekspertów OSE.

 

 11.01.06.2023 Spotkanie rady pedagogicznej – bezpieczeństwo danych logowanie do dziennika elektronicznego poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 12
  • 15