06.06.2021

Gry i zabawy z dzieciństwa naszych bliskich

06.06.2021 Nostalgicznie & współcześnie

Gry i zabawy z dzieciśńtwa naszych rodziców, nauczycieli :-)

 

 1. Klasy (Chłopek)

Skakało się w 8 rundach, rzucając kamykiem na poszczególne pola. “Skucha” była wtedy, gdy skaczące dziecko nadepnęło na linię, podparło się lub pomyliło kroki (na poszczególnych polach skakało się na jednej nodze lub obunóż).

2. Guma.  

Dwie koleżanki (lub dwa krzesła) do towarzystwa i można skakać. W gumę grało się na 3 szerokościach (baczność, nóżka i rozszerzanka) i kilku wysokościach: kostki, łydki, kolana, uda… wyżej też się zdarzało!

3.      Kamienie

Gra polega na kolejnym podrzucaniu 5 kamieni i łapaniu pozostałych. Z punktu widzenia współczesnej wiedzy o rozwoju dziecka, ta zabawa świetnie ćwiczy refleks, małą motorykę i pewnie kilka innych ważnych cech.

4.      Kamień, nożyce, papier  

Kamień wygrywa z nożycami, nożyce wygrywają z papierem, a papier z kamieniem.

Gra bardzo popularna także dzisiaj.

5.      Berek

—Berek jest wybierany przy pomocy specjalnej wyliczanki. Znanych było /jest kilka wariantów:

• Berek zaczarowany – dziecko dotknięte przez berka zostaje “zaczarowane”, staje z szeroko rozstawionymi nogami i może zostać “oczarowane” przez inne dziecko, które pod nim przejdzie. Gra kończy się, kiedy berek zaczaruje wszystkie osoby, albo gdy dzieciaki znudzą się tym lataniem w kółko.
• Berek kucany – jeśli dziecko uciekające przed berkiem zdąży kucnąć, jest uratowane.
• Berek drewniany – analogicznie uratowane jest to dziecko, które zdąży dotknąć czegoś drewnianego (drzewa, ławki, płotu itd.).
• Berek ranny – złapana osoba zostaje berkiem, ale goniąc dzieci musi trzymać się jedną ręką za miejsce, którego dotknął poprzedni berek.

6.      Zabawa w chowanego

Zabawa znana od czasów PRL, a pewnie jeszcze wcześniej – doskonale bawią się przy niej również współczesne dzieci.

7.      Baba Jaga patrzy!

Baba Jaga stoi plecami do dzieci, a w tym czasie reszta grupy biegnie w jej kierunku. Na słowa: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! dziecko będące Babą Jagą odwraca się, a dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli ktoś się poruszy, wraca na start. Wygrywa dziecko, które najszybciej dotrze do stanowiska Baby Jagi.

8.      Gąski do domu

Z grupy dzieci wybieramy Mamę, Wilka i Gąski. Po wyznaczeniu obszaru gry z jednej strony staje Mama, z drugiej Gąski, a Wilk z boku. Gąski biegną do Mamy, a Wilk próbuje je złapać – gra kończy się gdy upoluje wszystkie.

9.      Kapsle

Zwane także wyścigiem pokoju. Kapsle przemieszcza się pstryknięciami po torze narysowanym kredą lub patykiem, a im dłuższy i bardziej skomplikowany tor, tym lepsza zabawa. No i ma się rozumieć, że kapsel nie może wyskoczyć poza linię

10. Piłka parzy!

Dzieci ustawiają się w kręgu, wokół osoby, która rzuca do nich piłkę. Gdy znienacka krzyknie “Piłka parzy!” nie wolno jej złapać. Jeśli dziecko z kręgu nie złapie piłki, zajmuje miejsce w środku. Jeśli nie wykaże się refleksem i złapie piłkę, odpada z gry.

11. Kolory

Uczestnicy stoją w kręgu i rzucają piłkę, wypowiadając nazwy kolorów. Gdy padnie kolor czarny, osoba łapiąca nie powinna złapać piłki. Są za to określone kary: gracz kolejno klęka na jedno kolano, dwa kolana, siada, a potem odpada (może się “odczarować”, kiedy złapie piłkę). 

12. Podchody

Ulubiona zabawa z dzieciństwa wielu pokoleń. Coraz częściej bawią się w nią nasi rówieśnicy.

13. Kółko graniaste

Kółko graniaste
Czterokanciaste,
Koło nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!

Dzieci ze żłobków i przedszkoli nadal się w tę zabawę bawią.

14. Ojciec Wirgiliusz

Dzieci ustawiają się w szeregu, naprzeciwko Ojca Wirgiliusza i śpiewają o nim piosenkę. „Ojciec” przybiera pozy, które dzieci mają naśladować, a następnie ocenia, kto najlepiej wykonał to zadanie – to dziecko zostaje kolejnym „Ojcem”.

15. Palec pod budkę

Ten wierszyk właściwie nie był grą samą w sobie, tylko zaproszeniem dzieci z podwórka do zabawy – kto nie zdążył, nie mógł grać. A wierszyk leciał tak:
Palec pod budkę,
Bo za minutkę
Zamykam budkę
Na złotą kłódkę.
Budka zamknięta,
Nie ma klienta!

 

U starszych dzieciaków, które są sprawniejsze niż przedszkolaki, świetnie sprawdzą się również inne zabawy. Pamiętacie je?
• Ziemniak
• Dwa ognie (zbijak)
• Cymbergaj
• Skakanka
• Ciuciubabka
• Komórki do wynajęcia
• Kogut i kury
• Zośka
• Gra w zielone

 

Na podstawie artykułu https://ronja.pl/15-zabaw-z-czasow-prl/

 

 

2
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 1
  • 4
Komentarze