19.09.2020

Naturalnie na dziko

Dzień  Dzikiej Floty, Fauny i Naturalnych Siedlisk

 

 

 19 września obchodzony jest

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk.

 

 

 

 

 

To ważna data, ponieważ obecnie środowisko naturalne jest narażone na wiele niebezpieczeństw.

 

Niestety znaczna część z nich wynika z działalności człowieka, m.in. nieodpowiedzialnego pozbywania się odpadów w lasach czy na brzegach rzek i zbiorników wodnych.

Dlatego tak istotne jest wyrzucanie śmieci we właściwy sposób.

Tak, by trafiały one do miejsc, w których mogą zostać profesjonalnie i w zgodzie z naturą unieszkodliwione.

 

 

Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na pilną potrzebę ochrony dzikiej przyrody i naturalnych siedlisk.

 

W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, 125 parków krajobrazowych i około 1500 rezerwatów przyrody. Część z nich to również obszary chronione w ramach unijnego programu Natura 2000. To miejsca, w których swoje siedliska mają zwierzęta i rośliny. Wśród nich nie brakuje tych znajdujących się pod ochroną. Postępująca urbanizacja i rozwój rolnictwa, choć są wyznacznikami rozwoju, zabierają zagrożonym gatunkom ich obszary, tak potrzebne m.in. do rozmnażania, a co za tym idzie – przeżycia.

Ochrona poszczególnych gatunków jest niezwykle istotna, a przy tym bardzo trudna. Myśląc o każdym z nich osobno, należy wziąć pod uwagę funkcjonowanie całego ekosystemu. Często jest tak, że zachwianie równowagi któregoś z jego elementu ma destrukcyjny wpływ na inne zwierzęta, stojące na wyższym stopniu łańcucha pokarmowego – zauważa Dawid Okrój, specjalista ds. ochrony środowiska z Amest Sp. z o.o.

Szczególnie zagrożone są zatem duże drapieżniki, potrzebujące do egzystencji znacznych obszarów, co już znajduje odzwierciedlenie w statystykach.

Obecnie szacuje się, że na terenie Polski żyje jedynie ok. 200 rysiów. Podobną, niedużą liczebność ma populacja rodzimych niedźwiedzi brunatnych.

Większość z nich zajmuje tereny górskie – dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie turystów i niezbliżanie się do dzikich zwierząt.

 

Odpowiednie gospodarowanie odpadami, unieszkodliwianie ich w przystosowanych do tego miejscach – składowiskach, spalarniach i kompostowniach –

jest niezwykle istotne w kontekście ochrony fauny, flory i dzikich siedlisk.

 

 

 

 

 

 

Pozostawione w lasach odpady stanowią także olbrzymie zagrożenie pożarowe, a te zaśmiecające jeziora czy rzeki mogą spowodować zanieczyszczenie wody.

 

 

 

2
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 17
  • 18
Komentarze