18.02.2020

Naładowane?

18.02.2020

18 lutego - Dzień Baterii https://sko.pkobp.pl/sko/static/img/sko_logo.png?v=e334ecf352e917915b1855a882031a47

 

 

Do niedawna baterie kojarzyły się głównie z tzw. "paluszkami" - do zegarów, zabawek, itp.

Jednak odkąd smartfony opanowały świat słowo bateria głównie kojarzy się z nimi. Z obawy przed rozładowaną baterią większość użytkowników smartfonów nie rozstaje się z ładowarkami oraz powerbankami, których producenci zacierają ręce. To świadczy o naszym uzależnieniu od tych urządzeń.

 

Wskazówki dotyczące odpowiedniego przechowywania i użytkowania baterii

  •  Zawsze używaj odpowiedniego rozmiaru i typu baterii określonego przez producenta urządzenia.
  •  Zachowaj czystość powierzchni styku baterii i gniazda baterii, pocierając je czystą gumką ołówkową lub szorstką ściereczką przy każdej wymianie baterii.
  •  Wyjmuj baterie z urządzenia, kiedy nie planujesz jego użycia w okresie kilku miesięcy i kiedy jest zasilane prądem domowym (AC).
  • Upewnij się, że wkładasz baterie do urządzenia prawidłowo, przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus). UWAGA: Niektóre urządzenia wykorzystujące więcej niż trzy baterie mogą z pozoru działać dobrze, nawet jeśli jedna bateria została włożona nieprawidłowo.
  • Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność baterii. Przechowuj baterie w suchym miejscu, w normalnej temperaturze pokojowej. Nie przechowuj baterii w lodówce, gdyż nie przedłuży to ich działania. Unikaj również umieszczania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo ciepłych miejscach.
  • Nie próbuj ładować baterii, chyba że są konkretnie oznaczone jako „rechargeable” (akumulatorek).
  • Niektóre baterie, które zostały wyczerpane lub znajdują się pod działaniem bardzo wysokich temperatur, mogą wyciekać. Poza baterią może wytwarzać się krystaliczna struktura.

 

W naszej szkole również prowadzona jest zbiórka zużytych baterii do specjalnie oznakowanych pudełek.

Przed wrzuceniem baterii do pudełka należy zabezpieczyć oba bieguny np.: zakleić taśmą z obu stron, tak by nie doszło do zwarcia pomiędzy ogniwami. Drugim rozwiązaniem jest owinięcie baterii papierem, co ograniczy dostęp powietrza i również zabezpieczy ogniwa. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem.

 

___________________________________________________________________________________________________________

 

O ładowaniu baterii telefonów mało kto zapomni.

A kto pamięta by łądować swoje własne baterie, swojego organizmu?

 

 

Objawy przemęczenia organizmu są zróżnicowane, liczne i niekoniecznie związane wyłącznie ze stanem psychicznym. Przewlekłe zmęczenie i stres, które często lekceważymy, rzutują kompleksowo na nasze zdrowie, nierzadko prowadząc do poważnych chorób. Może to być depresja wymagająca interwencji psychiatry i wprowadzenia pomocy farmakologicznej, ale też przewlekłe choroby psychosomatyczne, jak bóle brzucha, głowy czy mięśni

1
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 3
  • 15
Komentarze