04.04.2019

ZERO WASTE

Zero waste,  w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Znalezione obrazy dla zapytania sko

źródło:  http://resourceadvisor.com/blog/circular-economy-waste-not-get/vector-logo-design-template-zero-waste-concept/

 

Wielu  osobom takie życie może wydać się niemożliwe.  

Trudno samemu coś wytworzyć lub wyhodować, kupić żywność bezpośrednio od rolnika albo znaleźć jakiś sklep z produktami spożywczymi na wagę.

Kłopotliwe jest już samo pamiętanie o własnej siatce, słoikach, butelkach na mleko i worku na chleb, a co dopiero targanie tych pustych pojemników ze sobą na każde zakupy i dźwiganie ich z powrotem do domu!

Przyzwyczailiśmy się też do kupowania przez Internet, a przecież nikt nie wyśle nam upragnionej rzeczy luzem – niezależnie od tego, czy zamówiliśmy pięć kilogramów kaszy czy ziemniaków…

Chodzenie z własną materiałową torbą i odmawianie plastikowej jednorazowej siateczki stało się symbolem stylu zero waste.

Życie człowieka to znacznie więcej niż kupowanie i spożywanie jedzenia.

Generujemy śmieci  i zanieczyszczenia nie tylko wyrzucając opakowania,  ale również zapewniając sobie ubranie i ciepło, dbając o higienę, chcąc się przemieszczać, pracować, a także korzystać z życia społecznego lub kulturalnego. Gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, by nie produkować odpadów, najlepiej chyba się nie urodzić…

 

 

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu eRek (5R).

 


źródło: https://www.arcticgardens.ca/blog/wp-content/uploads/2018/11/ArcticGarden_infographic_English_-01-1024x888.jpg

 

  1. Refuse (odmawiaj) – odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.

  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych.
    Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika, termosów, naczyń, ...).
    Używaj ponownie tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem.

  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).

  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost.


Można dodać do nich kolejne:

  1. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
  2. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Pamiętaj też o wszystkich powyższych zasadach 

Życie w stylu zero waste to nauka, próby, błędy i porażki, ale też pogłębianie świadomości i szukanie nowych bezśmieciowych rozwiązań na miarę naszych czasów i własnych potrzeb.

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 9
  • 8