16.01.2020

Ćwicz swój mózg

16.01.2020

  Ćwicz swój mózg

 

Trening mózgu jest bardzo ważny w czasach, gdy bombardowani jesteśmy tysiącami ważnych i nieważnych informacji i coraz częściej zdarza się nam się zapominać o rzeczach najistotniejszych.

 

Na szczęście są techniki, by nauczyć się szybkiego i trwałego zapamiętywania.

 

Trening mózgu jest tak samo ważny, jak ten ciała.

 

Dlaczego? Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie poddajemy jej systematycznemu wysiłkowi, lecz używamy stale rozmaitych "podpórek", szybko słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwoli utrzymać ją w znakomitej kondycji.

 

W zapamiętywaniu ważnych informacji najbardziej przeszkadza nam rozpraszanie uwagi. Dzieje się tak, gdy wiele rzeczy usiłujemy robić jednocześnie. To jedynie pozorna oszczędność czasu – w rzeczywistości czynności te wykonane jedna po drugiej trwają krócej i towarzyszy im znacznie mniej błędów.

 

               Zapamiętywanie to proces, który wymaga spokoju.

 

Aby nasz mózg mógł na trwale zapamiętywać informacje, a potem odtwarzać je w zadanej chwili, potrzebujemy umiejętności zrelaksowania się.

Wiemy, że kiedy w zdenerwowaniu i pod silną presją usiłujemy sobie coś przypomnieć, zwykle nic z tego nie wychodzi. Po pewnym czasie zaś, gdy jesteśmy spokojni, informacja wraca jak na zawołanie.

 

W nauce relaksu przydatne są techniki medytacyjne, a także regularny odpoczynek. Warto też mieć w pamięci sytuacje, gdy czuliśmy się błogo (np. leżąc na plaży i słuchając szumu fal) i niczym film odtwarzać ów obraz, kiedy musimy szybko przywołać jakąś informację.

Poniżej kilka ćwiczeń, dzięki którym poprawimy naszą pamięć:          

 

 

  • Policz wszystkie prostokąty.

 

  • Popatrz chwilę na obrazek i spróbuj go przerysować.

 

  • Z podanych poniżej liter ułóż nazwy zawodów.

ODGRNOIK 

ARLZEK

RZKEJAOL

MYNARZRA

KATWOAD

MENIKCHA

KARZPIE

Ogrodnik

.........

.........

.........

.........

.........

.........

AFTOFOGR

IKGRNÓ

OLIPANTCJ

IKTWONRA

KICAEOWR

HYLIKAUDR

GARZESTRZMI

.........

.........

.........

.........

.........

.........

.........

 

 

 

Te i inne ćwiczenia można znaleźć na stronie:

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/trening-umyslu-czyli-cwiczenia-na-dobra-pamiec-aa-mBpT-qKuE-qxcU.html

3
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 8
  • 10
Komentarze