08.05.2013

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest w 192 państwach na całym świecie jako największe święto humanitaryzmu. Jest to znakomita okazja, by rozpowszechniać idee humanitarnej i bezinteresownej pomocy oraz przypomnieć zasługi największego i najstarszego humanitarnego ruchu na świecie.

W 1922 roku z inicjatywą ustanowienia obchodów światowego dnia i tygodnia Czerwonego Krzyża, wystąpił ówczesny Czechosłowacki Czerwony Krzyż (CCK). Proklamowano ogłoszenie trzydniowego symbolicznego rozejmu na czas świąt wielkanocnych w celu promocji pokoju. Inicjatywa ta znana jest jako "Rozejm Czerwonego Krzyża" i jest uznawana za pierwotną ideę Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W 1925 Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (obecnie Federacja) rozważyła ten projekt przedstawiony przez krajowe stowarzyszenia z Peru, Portugalii, Polski, Chin oraz Meksyku i podczas 14-tej Międzynarodowej Konferencji CK powołano Komisję do spraw ustanowienia święta na wzór Rozejmu Czerwonego Krzyża.

Na 15-tej Międzynarodowej Konferencji w Tokio w 1934r. Komisja zaaprobowała zasady Rozejmu.

W lipcu 1946 r. Liga przyjęła wniosek CCK o ustalenie międzynarodowego dnia, w którym propagowane byłyby na całym świecie ideały i zadania Ruchu (rezolucja nr 14 XIX Sesji Rady Gubernatorów, Oksford 1946).

W marcu 1948 Komitet Wykonawczy Ligi ustanowił 8 maja wspólnym świętem dla wszystkich stowarzyszeń.

Od 1984 przyjęto nazwę: Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

8 maja to rocznica urodzin Henry Dunanta (1828-1910), ojca idei Czerwonego Krzyża i pierwszego laureata Pokojowej Nagrody Nobla (w 1901 r.). Pamiętajmy o tym, że „Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.” (Henry Dunant)



14
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 8
  • 0
Komentarze