29.03.2017

Słownik pojęć bankowych cz.2.

Poznajemy język bankowy

Bancassurance polega na sprzedaży przez banki wraz z własnymi produktami, takimi jak kredyty, również polis ubezpieczeniowych. Gdy zaciągamy kredyt, zwłaszcza długoterminowy, jak np. na mieszkanie, bank może wymagać od nas różnych ubezpieczeń, żeby zmniejszyć ryzyko takiego kredytu. Może to być ubezpieczenie samej nieruchomości, ubezpieczenie na życie polegające na tym, że w przypadku naszej śmierci pozostałą cześć kredytu spłaci bankowi ubezpieczyciel, czy np. ubezpieczenie od utraty pracy. Z tego punktu widzenia bancassurance powinno być korzystne zarówno dla sprzedawców, którzy w ten sposób zmniejszają koszty sprzedaży, zbierania danych, a także dla klientów - bo w jednym miejscu otrzymują kompleksową usługę, oszczędzając przy tym pieniądze i czas. Nie zawsze jednak tak było, ale banki starają się odbudować wiarygodność usług bancassurance.

 

Słowo bank wywodzi się z języka włoskiego i pochodzi od słowa banco, co znaczy ławka. W średniowieczu włoscy kupcy podróżujący statkami na Wschód po pieprz i jedwabie powierzali bankierom złote monety i kosztowności w obawie przez napaścią piratów.

Bankierzy na wystawianych na ulicach ławkach przeliczali powierzony im majątek, sprawdzali czy złoto jest prawdziwe – i księgowali. A potem na żądanie kupca – wypłacali równowartość. Najstarszym działającym do dziś bankiem jest Banca Monte dei Paschi di Siena, założony w 1472 roku, niestety mający duże kłopoty po ostatnim kryzysie. Dziś banku nie może założyć każdy. Działalność polegającą na przyjmowaniu depozytów reguluje bardzo ściśle Prawo bankowe. Na działalność bankową trzeba mieć licencję, a do jej uzyskania spełnić bardzo wiele warunków. Ponieważ banki to instytucje zaufania publicznego, działają pod bardzo ścisłym nadzorem, który sprawdza, czy mają odpowiednie kapitały, spełniają normy bezpieczeństwa i dobrze zarządzają ryzykiem udzielając kredytów. Banki od innych instytucji finansowych odróżnia także to, że w całej Unii Europejskiej, jak też w wielu innych krajach, depozyty do 100 tys. euro są objęte gwarancjami publicznymi, a więc właściciele na pewno odzyskają pieniądze nawet gdyby bank upadł. Za nadzór nad bankami w Polsce odpowiada Komisja Nadzoru Bankowego (KNF), a za gwarancje depozytów Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

 

Bank centralny jest odpowiedzialny za emisję pieniądza, dbanie o wartość waluty, stabilność cen i zarządzanie rezerwami państwa. W niektórych krajach zakres zadań banku centralnego jest szerszy, ale choć jest instytucją państwową, na ogół panuje zgoda co do tego, że powinien być niezależny od rządu i bieżącej polityki. Bank centralny jest też bankierem wszystkich banków: przyjmuje od nich depozyty, gdy mają nadmiar gotówki (czyli płynności) i udziela im kredytów (gdy gotówki potrzebują). Po wybuchu kryzysu ogromnie wzrosła rola i znaczenie banków centralnych. Kiedy upadł amerykański bank Lehman Brothers w 2008 roku, inne banki przestały sobie nawzajem pożyczać pieniądze. Musiały ich im dostarczać banki centralne na niespotykaną nigdy wcześniej skalę. W przeciwnym wypadku kolejne banki by upadały, a z tego powodu następne i w ten sposób na całym świecie nastąpiłby wielki krach. Dlatego bank centralny nazywany jest „pożyczkodawcą ostatniej instancji”. Bank centralny zajmuje się też zarządzaniem rezerwami walutowymi. Lokuje je w podstawowych walutach rezerwowych, dzięki czemu osiąga zyski. W Polsce bankiem centralnym jest Narodowy Bank Polski.

 

Bankowość internetowa narodziła się w końcu ubiegłego stulecia, a w Polsce na początku lat 2000. Wydawało się wtedy, że banki mogą działać wyłącznie przez internet. Taki model się jednak nie sprawdził. Stało się tak dlatego, że w odpowiedzi na powstanie banków internetowych tradycyjne banki natychmiast uruchomiły możliwość obsługi przez internet, więc banki internetowe przestały się wyróżniać, a nie oferowały wielu usług dostępnych w zwyczajnych oddziałach. Większość banków internetowych połączyła się z tradycyjnymi bankami. Obecnie zaczyna się epoka nowej odsłony bankowości internetowej – bankowość mobilna. Banki są jednak przekonane, że kontakt z klientem powinny utrzymywać poprzez wszystkie „kanały dostępu”, a więc przez placówki, doradców, internet, telefon, czy aplikacje mobilne. Bankowość internetowa i mobilna oznacza dla banków mniejsze koszty, gdyż klient obsługuje się sam. Z drugiej strony tworzenie nowych aplikacji i funkcjonalności oznacza dla banków nowe koszty, a do tego dochodzą jeszcze koszty bezpieczeństwa teleinformatycznego.

 

Bankowość spółdzielcza powstała z idei wzajemnej pomocy. Rozwinęła się w XIX wieku w środowiskach ludzi ubogich, rolników, rzemieślników, drobnych kupców, a wielki wkład w rozwój takich instytucji, zwanych kasami, miał niemiecki działacz społeczny Fryderyk Wilhelm Raiffeisen. Bankowość spółdzielcza była więc dla tych ludzi, którzy musieli „zbierać grosz do grosza” i „odkładać na czarną godzinę”. Bank spółdzielczy jest jednocześnie bankiem i spółdzielnią, a to oznacza, że właścicielami banku są członkowie spółdzielni, a najważniejsze decyzje podejmuje ich walne zgromadzenie. Udziałowcy dzielą między sobą ewentualne zyski banku. Większość banków spółdzielczych w Polsce zrzeszona jest w dwóch zrzeszeniach Banku Polskiej Spółdzielczości i Spółdzielczej Grupie Bankowej. Nowe, pokryzysowe regulacje prawne zmuszą banki spółdzielcze do wzmocnienia wzajemnych związków dla ich bezpieczeństwa.

 

Banknot to papierowy pieniądz. W Polsce banknoty mają nominały 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych. W Europe banknoty wprowadzono pierwszy raz we Francji po śmierci Ludwika XIV, na początku XVIII w. Powód? W skarbcu państwa nie było złota z powodu prowadzonych wojen i rozrzutności dworu. Od tego czasu używanie banknotów zamiast monet przyjęło się na całym świecie. Banknoty emitowane są przez bank centralny – w Polsce przez Narodowy Bank Polski. Przy drukowaniu banknotów stosuje się coraz więcej skomplikowanych zabezpieczeń, żeby utrudnić życie fałszerzom. Niewykluczone, że zamiast z papieru banknoty będą w przyszłości robione z plastiku. Są znacznie trwalsze i umożliwiają wprowadzenie jeszcze lepszych zabezpieczeń. Jednak produkcja ich na razie byłaby zbyt droga.

 

Bankomat to urządzenie służące głównie do wypłacania gotówki. Oczywiście pod warunkiem, że jest ona na koncie. Zwykle robimy to jeszcze używając karty płatniczej, ale już coraz częściej za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Bankomat elektronicznie łączy się z bankiem, gdzie dane zapisane na karcie płatniczej zostają potwierdzone. Potem wprowadzamy numer PIN (bardzo ważne, żeby go nikomu nie udostępniać), wybieramy kwotę i możemy cieszyć się szeleszczącymi banknotami. Banki stale rozszerzają wachlarz usług świadczonych za pośrednictwem bankomatów. We wpłatomatach można gotówkę wpłacać na swój rachunek. W przyszłości bankomaty nie będą żądać od nas kart, ani numeru PIN. Będą sprawdzać, kim jesteśmy na podstawie dotyku dłoni, czy też głosu. Nazywa się to identyfikacją biometryczną.

 

Bankowością mobilną (ang. mobile banking; m-banking) nazywamy wszystkie usługi bankowe dostępne przez urządzenia mobilne, czyli telefony komórkowe, smartfony, tablety, które wymagają łączności z internetem.Dostęp do usług mobilnych wymaga zainstalowania odpowiedniego oprogramowania, czyli aplikacji mobilnej, autoryzowanej przez bank. Dla banków najważniejsze jest, żeby nowoczesnym i wymagającym klientom zaoferować nie tylko technologiczne nowinki, lecz żeby również bankowość mobilną zintegrować z innymi kanałami obsługi klienta – w oddziale, przez tradycyjny rachunek internetowy, czy też poprzez rozmowę telefoniczną. Bankowość mobilna, podobnie jak bankowość internetowa, nie zastąpi tradycyjnej bankowości, ale jest jej bardzo istotnym uzupełnieniem, pozwalającym klientowi mieć kontakt z bankiem zawsze, gdy tego potrzebuje, a bankowi pogłębić relacje z klientem.

 

Bankowość elektroniczna to usługa umożliwiająca klientowi dostęp do jego rachunku, dokonywania na nim operacji (np. przelewów) za pośrednictwem internetu lub łącza telefonicznego.

 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja publiczna powołana w 1994 roku po to, żeby gwarantować zgromadzone w bankach depozyty obywateli. Od 2009 roku BFG gwarantuje – podobnie jak jest to w całej Unii Europejskiej – depozyty w bankach w wysokości do 100 tys. euro, a od 2013 roku także depozyty w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych (SKOK).Gdy bank albo SKOK upada, BFG wypłaca depozyty do wysokości gwarancji publicznych lub wspiera instytucję, która gotowa jest przejąć tę zagrożoną upadłością. Robi to z corocznych składek, jakie wpłacają banki na rzecz bezpieczeństwa systemu finansowego i gwarancji depozytów.Kryzys, a potem trwająca rekonstrukcja globalnej sieci bezpieczeństwa finansowego, spowodowały, że BFG będzie również odpowiedzialny za prowadzenie upadłości banków lub SKOK-ów zgodnie z nowymi zasadami prawnymi obowiązującymi już na świecie i w UE. Chodzi w nich o to, żeby kosztami upadłości banków nie obciążać społeczeństwa, ale właścicieli instytucji finansowych.

 

Bankowym okiem to blog należący do PKO Banku Polskiego, będący ekspercką platformą opinii o finansach. Autorami są m.in. Wojciech Bolanowski, doradca prezesa zarządu, Michał Macierzyński, zastępca dyrektora centrum bankowości mobilnej i internetowej, oraz Ewa Małyszko, prezes zarządu PKO BP Bankowy PTE. Na blogu Bankowym okiem można znaleźć informacje i artykuły dotyczące nowinek technologicznych, innowacji oraz aktualności ze świata bankowości, a także analizy i komentarze. Eksperckie wpisy przybliżają użytkownikom tematykę związaną z finansami i informują o nowych produktach i usługach oferowanych przez Bank.

 

Bańką spekulacyjną określamy bardzo duży i szybki wzrost wartości pewnych aktywów. Mogą to być akcje, towary czy surowce takie jak ropa naftowa, miedź lub złoto, nieruchomości, a nawet dzieła sztuki. Taka właśnie bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości w USA była jedną z przyczyn ostatniego kryzysu.

Jak powstaje bańka spekulacyjna? Gdy przez pewien czas ceny gwałtownie idą w górę i coraz więcej inwestorów kupuje drożejące aktywa, licząc, że oni też na tym zyskają. Bańki spekulacyjne nie mają więc nic wspólnego z rzeczywistą wartością domów, miedzi czy akcji, a powody ich narastania leżą w psychice inwestorów. Nawet bardzo poważni ekonomiści mówią, że przyczyna baniek jest jedna – po prostu chciwość.

Bańki spekulacyjne najpierw rosną, a potem pękają. Ich pęknięcie nie zawsze kończyło się globalnym kryzysem, a część ekonomistów uważała, że rośnięcie i pękanie baniek spekulacyjnych to naturalne zjawisko. Do czasu ostatniego kryzysu, z którego jeden z wniosków jest taki, iż bańkom spekulacyjnym należy zapobiegać. W tym celu w Unii Europejskiej powołano nadzór makroostrożnościowy, którym jest Europejska Rada Ryzyka Systemowego przy Europejskim Banku Centralnym.

 

Barter to umowa handlowa pozwalająca na wymianę towaru za towar, bez regulowania płatności. Firmy zawierające umowę barterową ustalają pomiędzy sobą przybliżone ceny towarów lub usług a potem te towary lub usługi wymieniają nie płacąc za nie. Obie strony transakcji są jednocześnie sprzedawcą i kupującym, a więc wierzycielem i dłużnikiem. Firmy zawierając umowę barterową określają przedmiot wymiany, termin dostawy oraz zasady rozliczenia sald. Na początku lat 90. zeszłego stulecia po upadku bloku państw socjalistycznych i rozpoczęciu przez nie transformacji, waluty ich (w tym także polski złoty), były niewymienialne wobec czego handel barterowy zyskał dużą popularność. Przez wiele lat obowiązywał w rozliczeniach miedzy Polska a Rosją. Surowce z Rosji (gaz i ropa) były wymieniane na polską żywność. Barter jest najstarszą formą wymiany handlowej.

 

Bessa oznacza długotrwałe pogorszenia koniunktury. Najczęściej stosowana jest do rynku giełdowego i oznacza długotrwały spadek cen akcji, obligacji, towarów lub innych notowanych instrumentów. Symbolem bessy jest niedźwiedź, gdyż zwierzę to atakuje ofiarę wspinając się na tylne łapy i uderzając przednimi z góry.

 

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej, czy też cyberbezpieczeństwo banków, to największe wyzwanie naszych czasów. Bankowość musi być w coraz większym stopniu elektroniczna, bo klienci chcą, by była dostępna 24 godziny na dobę, dostępna wszędzie, gdzie aktualnie się znajdują (żeby na przykład na wakacjach nie trzeba było szukać odległego o 20 km bankomatu), i realizowała niezwłocznie nasze zlecenia. Dlatego z roku na rok coraz więcej osób korzysta z elektronicznej bankowości, a banki muszą zabezpieczyć bezpieczeństwo transakcji i ich pieniędzy. Wskutek tego, że coraz więcej osób korzysta z bankowości elektronicznej, coraz częściej przestępcy próbują również za pośrednictwem elektronicznych narzędzi wyłudzić hasła i kody dostępu lub po prostu „ukraść tożsamość”, żeby podszyć się pod klienta. Atakują też same banki. O ile banki tworzą coraz bardziej wyrafinowane systemy informatyczne, żeby chronić pieniądze klientów, bardzo wiele w tej „wojnie” zależy od tego, czy będąc klientem banku, postępujemy rozsądnie i stosujemy się do kilku żelaznych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Same banki, a także Związek Banków Polskich, publikują je na swoich stronach internetowych. Mówią one między innymi o tym, że nie wolno nikomu powierzać, podawać lub gdziekolwiek wysyłać swojego loginu i hasła, komputer, z którego korzystamy wykonując transakcje bankowe powinien mieć legalne oprogramowanie, należy regularnie aktualizować programy antywirusowe i firewalle, hasło do konta bankowego powinno być ustalone na najwyższym poziomie trudności, a za każdym razem, gdy łączymy się ze stroną banku, należy sprawdzać, czy połączenie jest szyfrowane. Adres strony banku powinien rozpoczynać się od https://oraz symbolu zamkniętej kłódki (to oznacza, że strona posiada certyfikat SSL).

 

Bilans to bardzo dokładna fotografia sytuacji finansowej firmy. Składa się z dwóch stron. Po jednej są aktywa, czyli posiadany majątek i należności, a pod drugiej pasywa, czyli spis wszystkich zobowiązań, w tym zaciągniętych długów. Najważniejszą regułą jest to, że suma aktywów musi się równać sumie pasywów. Bilans sporządza się według zasad rachunkowości, które obowiązują w danym kraju. To bardzo ścisłe reguły mówiące o tym, jak zapewnić bilansowi rzetelność i przejrzystość. Większe firmy muszą prowadzić pełną rachunkowość, a ta wymaga od nich sporządzania bilansu. W ich przypadku bilans jest częścią sprawozdania finansowego, które taka firma musi zrobić przynajmniej raz w roku. Sprawozdanie finansowe oprócz bilansu składa się jeszcze z rachunku zysków i strat, sprawozdania z przepływów pieniężnych i zestawienia zmian w kapitale. Zgodność sprawozdań z rzeczywistością bada potem audytor. Bilans to fotografia firmy w określonym momencie. Sporządzany jest z reguły na ostatni dzień roku.

 

Biometria to technika mierzenia i rozpoznania szczególnych cech żywej istoty, na przykład człowieka. Każdy z nas ma pewne unikalne cechy fizyczne. Należą do nich między innymi układ linii papilarnych palca, tęczówka oka, układ naczyń krwionośnych, brzmienie głosu, a nawet ruch czy cechy twarzy. Umiejętność rozpoznania tych najważniejszych i wyjątkowych cech pozwala stwierdzić z całkowitą pewnością, że ktoś jest właśnie tym, za kogo się podaje, a nie kimś innym, kto się pod niego podszywa.

Biometria była kiedyś stosowana do identyfikacji ludzi, na przykład w tajnych służbach, ale już teraz stosuje się ją na lotniskach, w korporacjach, a nawet w bardziej zaawansowanych smartfonach. Z czasem będzie miała też coraz większe zastosowanie w bankach, które muszą dbać o to, żeby pieniądze wypłacić tej osobie, która jest ich właścicielem, a nie komuś innemu. Dzięki biometrii nasze życie też stanie się prostsze, bo nie będziemy już potrzebowali kodów PIN czy haseł dostępu do takich usług, jak płatności czy przelewy, a bank będzie mógł nas obsługiwać szybciej, sprawniej i bardziej bezpiecznie.

 

Bitcoin to wirtualna waluta, internetowy pieniądz. Wirtualna znaczy, że nie istnieje fizycznie, a jest algorytmem matematycznym (kodem) zaszyfrowanym pod ciągiem znaków. Mimo że bitcoiny nie mają fizycznej postaci, można używać ich do płatności za produkty bądź usługi, są notowane na rynkach wirtualnych walut, mogą być wymieniane na „tradycyjne” waluty. Bitcoiny można nabyć na giełdach lub w kantorach, można je także kupić przez internet. Są zapisywane na dysku komputera w formie pliku w portfelu elektronicznym albo przechowywane w zewnętrznym serwisie, który pełni funkcję „banku” dla tego typu portfeli. Nabyte bitcoiny mogą być przesłane za pośrednictwem sieci do innego posiadacza bitcoinów. Jedną z największych i najbardziej popularnych polskich giełd, na których można kupić bitcoiny, jest Bitcurex. Po raz pierwszy bitcoiny pojawiły się w 2008 roku. Pomysłodawcą jest anonimowa osoba (lub grupa informatyków i programistów) ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

 

Biura informacji gospodarczej (BIG) to instytucje, które gromadzą i udostępniają informacje na temat zadłużenia przedsiębiorstw. Osoba lub firma zalegająca z płatnościami, także takimi jak spłata kredytu, może zostać zgłoszona do BIG przez wierzyciela. Figurowanie w rejestrach BIG oznacza, że ma się kłopoty z regulowaniem zobowiązań finansowych, co w oczywisty sposób utrudnia staranie się o kredyt. Ale przedsiębiorcom może utrudniać też relacje z kontrahentami, którzy mogą obawiać się zawierania umów z firmą figurującą w rejestrach BIG. Informacje o zadłużeniu przedsiębiorstwa może zgłosić wierzyciel, któremu zalega ono więcej niż 500 zł przez dłużej niż 60 dni, a o konsumencie jeżeli zalega co najmniej przez dwa miesiące więcej niż 200 zł.

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która od współpracujących z nią banków (a jest to większość banków w Polsce) zbiera informacje o kredytach, które są spłacane terminowo, spłacane z opóźnieniem albo też nie są spłacane. Dzięki temu, gdy składamy wniosek o kredyt, bank może sprawdzić w BIK, jaka jest wysokość naszego zadłużenia w innych bankach i czy nie zalegamy w nich ze spłatą jakichś kredytów. Bank, udzielając kredytu, musi ocenić ryzyko każdego kredytobiorcy. Jeśli mamy „czysty BIK” oznacza to, że nie należymy do ryzykownych kredytobiorców, a więc nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem kredytu. Dzięki informacjom zgromadzonym w BIK każdy, kto kiedykolwiek brał kredyt i go spłacił, zbudował swoją pozytywną historię kredytową, banki mogą lepiej zarządzać zgromadzonymi w nich pieniędzmi, a depozyty klientów banków są bardziej bezpieczne. Każdy może sam sprawdzić, jakie informacje o jego historii kredytowej znajdują się w bazach danych BIK zanim jeszcze złoży w banku wniosek o kredyt. Uzyskanie takich informacji jest bezpłatne i zajmuje ok. 15 minut. Wystarczy wejść na stronę internetową www.bik.pl.

 

Biznesplan to dokument pokazujący sposoby osiągnięcia zamierzonych przez firmę celów. Może dotyczyć jej w całości, albo też jakiejś jej części - na przykład uruchomienia nowego przedsięwzięcia, rozpoczęcia nowej produkcji, czy też sprzedaży na nowych rynkach. Firma w biznesplanie pokazuje, jakie środki są jej potrzebne, skąd będą pochodzić i jakie dzięki rozwojowi nowej działalności może osiągnąć przychody. Ponieważ zmiany w gospodarce następują szybko, pojawiają się wciąż nowe technologie, biznesplany przygotowywane są zazwyczaj na coraz krótsze okresy, nie więcej niż 2-3 lata. Coraz częściej do tworzenia biznesplanów firmy wynajmują wyspecjalizowanych w danej branży analityków i konsultantów. Dobry i przekonywający biznesplan to podstawa do starania się o finansowanie przedsięwzięcia. Bez biznesplanu żaden bank nie udzieli firmie kredytu.

 

Blokada środków na rachunku bankowym to jeden ze sposobów na zabezpieczenie kredytu. Składamy w banku dyspozycję blokady określonej kwoty pieniędzy na naszym rachunku, będącą zabezpieczeniem tego kredytu, zgadzając się przy tym, żeby bank „zabrał” z niego zablokowaną kwotę, jeśli kredytu nie spłacimy. Od strony technicznej wygląda to tak, że często banki przeksięgowują zablokowane pieniądze na rachunek przejściowy. Zablokować pieniądze można na każdym rodzaju rachunku: oszczędnościowo-rozliczeniowym, oszczędnościowym, związanym z działalnością gospodarczą lub rachunku lokaty terminowej. Bank przechowuje zablokowane pieniądze na dotychczasowych warunkach, są one oprocentowane, ale wypłacać ich ani w żaden sposób nimi dysponować nie możemy do czasu, aż spłacimy kredyt. Zwykle blokada środków jako zabezpieczenie kredytu używana jest przez firmy, z reguły w przypadku stosunkowo niskich kredytów.

 

Budżet to plan przyszłych dochodów i wydatków. Budżety tworzymy wszyscy - rodziny, małe i wielkie przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale, gminy i powiaty. Rząd przygotowuje budżet na kolejny rok dla całego państwa. Potem uchwala go parlament i staje się obowiązującym prawem - podstawą do wydawania publicznych pieniędzy. Rząd nie może wydać ani złotówki na to, co nie zostało wcześniej zapisane w budżecie. Dobrze zaplanowany budżet pozwala kontrolować wydatki. Problem pojawia się wtedy, gdy dochody są niższe od zaplanowanych w budżecie. Wtedy wydatki trzeba ciąć albo w budżecie pojawia się deficyt. Rząd radzi sobie z deficytem budżetowym zaciągając długi. Takie narastające przez lata długi rządu i samorządów nazywamy długiem publicznym.

 

Budżet domowy to zestawienie dochodów, a więc zarobków lub świadczeń, takich jak na przykład emerytury i wydatków członków gospodarstwa domowego. Można go zrobić na dowolny czas, choć praktyczne i wygodne jest ustalanie go na miesiąc. Robienie domowego budżetu pozwala lepiej planować wydatki, oceniać czy są one potrzebne i podejmować decyzje o gromadzeniu oszczędności. Dzięki temu łatwiej przewidzieć skąd wziąć pieniądze, kiedy pojawią się wydatki nieplanowane. Budżet domowy można spisać nawet na kartce papieru, ale praktyczniej i prościej jest używać do tego odpowiedniego programu komputerowego. Kiedy decydujemy się już prowadzić budżet domowy, ważne jest, żeby nie zapomnieć o spisywaniu wydatków i podsumowaniu ich na koniec miesiąca.

 

Budżet rezerwowy jest ważny zarówno dla całego państwa jak i dla rodziny. W budżecie państwa zapisana jest pewna kwota, nie większa niż 0,2 proc. wszystkich przewidywanych wydatków, która nie ma konkretnego przeznaczenia, a nazywa się rezerwą ogólną. Najprościej można powiedzieć, że to zaskórniaki, których wydanie może okazać się konieczne, gdy dojdzie do nadzwyczajnych zdarzeń, na przykład na wypadek powodzi, klęsk żywiołowych lub katastrof. Pieniądze te rząd może przeznaczać na pomoc dla poszkodowanych, akcję ratunkową lub dodatkowe inwestycje. Budżety rezerwowe mają też przedsiębiorstwa. Ważne jest to na przykład przy finansowaniu inwestycji, gdy okazuje się, że wykonawca nawalił albo ceny materiałów nieoczekiwanie wzrosły.

 

Być na minusie - wyrażenie „być na minusie” czy też „być pod kreską” potocznie oznacza brak pieniędzy. Wtedy trzeba je pożyczyć. Być na minusie można z dwóch przyczyn: zbyt niskich dochodów lub za wysokich wydatków. Aby skutecznie zwalczać życie na minusie, należy postarać się, by dochody wzrosły albo ograniczyć wydatki. Być na minusie oznacza to samo, co być pod kreską.

 

Źródło: https://bankomania.pkobp.pl/bankowiki/

 

11
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 6
  • 12
Komentarze
  • izabela720
    izabela720
    91.225.xxx.xxx
    2017-03-30 09:25 | Temat: SKO W SP2 W LUBANIU
    ODPOWIEDZ

    ۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̑✿
    ̮̑✿ ۰۰̮̑✿۰ ۰̮̑✿۰
    ۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̮̑✿
      ´.۰̮̑✿۰ ۰̮̑✿
     )¯`.|/¯)
     `-.|/.´¯)_
       /.”. Witam cieplutko:)
    •🌸•¯¯¯¯•🌸•Pozdrawiam i życzę miłego dnia:)•🌸•¯¯¯¯•🌸•

  • wojkowice
    wojkowice
    79.175.xxx.xxx
    2017-03-29 20:48 | Temat: ;l;
    ODPOWIEDZ

    Pozdrawiamy blogowych przyjaciół.

  • SKOBialaPanienska
    SKOBialaPanienska
    94.254.xxx.xxx
    2017-03-29 20:32 | Temat: SKO
    ODPOWIEDZ

    🌙🌟🌙 Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego wieczoru 🌟🌙
    ☘️☀️ z głosikiem na dobranoc 🌟🌙

  • Zuzu
    Zuzu
    212.160.xxx.xxx
    2017-03-29 20:21 | Temat: Sko
    ODPOWIEDZ

    1441865\15 hej pozdrawiam i głosik zostawiam 🌈🍉🎤📱

  • Hubert kl0
    Hubert kl0
    212.160.xxx.xxx
    2017-03-29 19:49 | Temat: Sko
    ODPOWIEDZ

    Życzę wszystkim miłego wieczoru

  • Zuzu
    Zuzu
    212.160.xxx.xxx
    2017-03-29 19:48 | Temat: Sko
    ODPOWIEDZ

    Pozdrawiam głosik zostawiam 😁

  • SylwkaskoOrzysz
    SylwkaskoOrzysz
    5.60.xxx.xxx
    2017-03-29 17:53 | Temat: sko
    ODPOWIEDZ

    ՝՝ৡৣ❤️ৡৣ  MIŁEGO
      ,ৡৣ❤️ৡৣ WIECZORU
    ڰۣڿ•✿ ڰۣڿ•✿ ৡৣ❤️ৡৣ
           ৡৣ❤️ৡৣ ŻYCZĘ 
    ☀️,҉, ܓ  ՝ϡ❤
    ৡৣ❤️P O Z D R A W I A M ৡৣ❤️

  • szkolawiechlice
    szkolawiechlice
    77.112.xxx.xxx
    2017-03-29 17:45 | Temat: :)
    ODPOWIEDZ

    Dzień dobry:) Spokojnego i miłego popołudnia życzy SKO w Wiechlicach.

  • sptereszewo
    sptereszewo
    109.196.xxx.xxx
    2017-03-29 17:26 | Temat: :)
    ODPOWIEDZ

    Pozdrawiamy blogowych przyjaciół.

  • HANIA1017
    HANIA1017
    89.73.xxx.xxx
    2017-03-29 16:14 | Temat: sp323
    ODPOWIEDZ

    ۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̑✿
    ̮̑✿ ۰۰̮̑✿۰ ۰̮̑✿۰
    ۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̑✿۰̮̮̑✿
      ´.۰̮̑✿۰ ۰̮̑✿
     )¯`.|/¯)
     `-.|/.´¯)_
       /.”. Witam cieplutko:)
    •🌸•¯¯¯¯•🌸•Pozdrawiam i życzę udanego popołudnia i spokojnego wieczoru:)•🌸•¯¯¯¯•🌸•

  • Stojadła
    Stojadła
    31.1.xxx.xxx
    2017-03-29 09:19 | Temat: sko
    ODPOWIEDZ

    Pozdrawiamy ze Stojadeł, zostawiamy głosik.