25.01.2013

Jakie usługi oferuje bank?

Na zajęcia z SKO dzieci poznały usługi, jakie oferuje bank.

Weszły w role klientów i pracowników banku.

Oto przykłady:

Maciek chce pożyczyć z banku 4000 zł. Zarabia co miesiąc 2000zł.

DSC08777.JPG

Bankowiec proponuje mu zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który musi być spłacany wraz z oprocentowaniem. Kredyt może spłacać w ratach. Do każdej z nich będzie doliczone oprocentowanie. Raty może spłacać przez 6 lub więcej miesięcy. Muszą one być spłacone w terminie, nie wolno się spóźniać. Im więcej będzie rat, tym cała suma do spłacenia będzie większa.

Maciek podpisuje umowę kredytową wybierając spłatę kredytu przez 6 miesięcy.

DSC08778.JPG

Emilka chce założyć konto w banku. Będzie wpłacała pieniądze, które dostanie od najbliższych lub zarobi. Zamierza również wydawać te pieniądze na różne zakupy.

copy_of_DSC08792.JPG

Pani w banku proponuje założenie konta osobistego czyli rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego. Jest on nazywany w skrócie  ROR i jest przeznaczony do rozliczeń pieniężnych. Na ten rachunek będą wpływać wpłaty. Z rachunku można wypłacać w każdej chwili w banku lub w bankomacie. Można też płacić za zakupy lub uregulować różne domowe opłaty, a także zapłacić przelewem, czyli przelać pieniądze z własnego konta na inne konto. Do rachunku można otrzymać kartę płatniczą.

DSC08797.JPG

Ola ma oszczędności. Odkłada pieniądze na zakup komputera, który zamierza kupić za pól roku. Chce przechować pieniądze w banku i osiągnąć z tego zysk.

DSC08784.JPG

Pani w banku proponuje założenie lokaty terminowej. Wyjaśnia, że lokata polega na wpłaceniu pieniędzy do banku na dłuższy czas, na przykład na 1 miesiąc, 3 miesiące, pół roku, rok, dwa lata. Kiedy minie termin może podjąć pieniądze wraz z oprocentowaniem. Oprocentowanie jest tym wyższe, im dłuższy jest czas, na jaki wpłaci pieniądze. Jeżeli jednak zamierza wycofać pieniądze przed terminem określonym w umowie ponosi konsekwencje - traci oprocentowanie.

Ola zakłada lokatę terminową na 6 miesięcy.

copy_of_DSC08786.JPG

Gabryś ma konto w banku. Często robi zakupy. W sklepach płaci gotówką. Nie ma jednak czasu, aby stale chodzić do banku i wypłacać pieniądze w kasie.

DSC08779.JPG

Bankowiec proponuje kartę płatniczą, za pomocą której może płacić bez użycia banknotów i monet za kupione w sklepie towary. Może wypłacać banknoty z bankomatu. Jednak, aby płacić kartą musi posiadać pieniądze na koncie osobistym. Nie może wydać za pomocą tej karty więcej pieniędzy niż posiada.

Bank może również wydać kartę kredytową. Wtedy można wydawać pieniądze, których się nie posiada, bo bank udziela kredytu. Jeżeli wydatek zostanie spłacony we wskazanym przez bank terminie to nie zapłaci odsetek. Jednak po jego upływie kredyt trzeba będzie spłacić wraz z odsetkami.

DSC08781.JPG

Ola ma rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy w banku. Ma również kartę płatniczą, posługuje się komputerem, ma dostęp do internetu. Chce kupować w sklepach internetowych i płacić rachunki przez internet. Nie ma czasu ciągle chodzić do banku. Chce w każdej chwili kontrolować swoje wydatki i wiedzieć, ile zostało jej pieniędzy na koncie.

DSC08789.JPG

Pani w banku proponuje jej założenie konta internetowego, które będzie sama obsługiwała za pomocą internetu. Wystarczy, że podpisze umowę z bankiem i otrzyma hasło do konta. Bank będzie sam wypełniał i wysyłał przelewy pieniędzy na inne konta, na przykład do sklepu internetowego. W ten sposób będzie mogła płacić rachunki i zakładać lokaty. Będzie miała dostęp do konta przez całą dobę z każdego miejsca na świecie i w każdej chwili będzie mogła sprawdzić, ile ma pieniędzy na koncie.

DSC08790.JPG

Na zajęciach dzieci miały możliwość odgrywania różnych ról związanych z usługami bankowymi.

Doskonaliły umiejętność podejmowania decyzji.

1
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 15
  • 8
Komentarze