15.05.2021

Ciekawostki.....

....Lokatki

img

Co łączy pamiętnik zamykany na kłódkę z bezpiecznym hasłem internetowym?

Odpowiedź poznasz we wpisie :-)

Kilka dni temu, kiedy wieczorem byłam zajęta pisaniem swojego pamiętnika odwiedził mnie pancernik Hatetepes. Zanim zaczęliśmy rozmowę, poprosiłam go, aby chwilę zaczekał, a ja w tym czasie posprzątałam kolorowe cienkopisy i zamknęłam na niewielką kłódkę mój notes. Pancernik patrzył na mnie z zaciekawieniem, a następnie zapytał, po co właściwie zamykam pamiętnik. Wyjaśniłam mu, że w pamiętniku zapisuję ważne dla mnie informacje, daty, wspomnienia, plany i nie chcę, aby ktoś obcy miał do tego dostęp.

Hatetepes obejrzał mój notes, po czym powiedział, że kłódka pełni podobną funkcję do hasła, które wykorzystujemy podczas logowania się do różnych stron i aplikacji w internecie. Zaskoczyło mnie to porównanie, ale pancernik miał rację. Hasło zabezpiecza dane osobowe wprowadzane do serwisów, a nawet pieniądze na koncie bankowym.

img

Po krótkiej rozmowie postanowiliśmy, że wspólnie przygotujemy listę zasad tworzenia bezpiecznego hasła, czyli takiego, które będzie trudne do odgadnięcia przez inne osoby. Wyjęłam z szafki kartkę, mazaki i przygotowaliśmy krótką notatkę:

Trudne do złamania hasło m.in.:

• zawiera przynajmniej 8 znaków, małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne (np. `!@#$%^&*()_+-={}[]:;’,.<>),

• różni się od loginu,

• nie zawiera imion, nazwisk czy innych osobistych informacji (np. daty urodzenia),

• nie zawiera popularnych, łatwych do odgadnięcia ciągów znaków (np. 12345),

• nie składa się ze słów występujących w słownikach,

• jest unikatowe – nie jest przez nas używane w innych serwisach,

• jest regularnie zmieniane – najlepiej przynajmniej raz na 30 dni.

Na samym dole dopisaliśmy informację mówiącą o tym, że imię zwierzątka, ulubiony owoc czy ciąg cyfr „12345” nie będą silnym hasłem, ponieważ zbyt łatwo można je odgadnąć lub złamać za pomocą zwykłych programów hakerskich.

Wchodząc na różne strony pamiętaj, aby zwracać uwagę na to, by w adresie www najpierw znajdował się symbol kłódki, a następnie litery: https. Oznacza to, że strona jest szyfrowana, co zwiększa bezpieczeństwo danych.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w internecie znajdziesz w książce „SKO-wicz bezpieczny w sieci. Cyberporadnik dla dzieci i dorosłych”.

 

Lokatka  

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również:

Czy monety i banknoty można kolekcjonować?

Sprawdź, czy Twoja propozycja znalazła się na ekoliście SKO-wiczów!

Zasady fair play - sprawdź, czy stosujesz je w swoim codziennym życiu

 
10
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 10
  • 2
Komentarze