Wielki Dzień Pszczół, czyli ogromne znaczenie małego owada
Czy wiesz, ile zawdzięczamy pszczołom? Dzięki pracy pszczół powstają m.in. owoce, takie jak, jabłka, gruszki, truskawki czy śliwki oraz warzywa, np. ogórki, pomidory, papryka i dynia. Z nich możemy mieć pyszne lody, dżemy czy herbatę z cytryną. Od lat wytwory pochodzenia pszczelego wykorzystywane są również w medycynie – w postaci kosmetyków i leków stosowanych w różnych dolegliwościach. A to tylko kilka przykładów rzeczy, które mamy dzięki temu małemu owadowi.
Aby podkreślić rolę pszczół w środowisku, ich znaczenie dla pozyskiwania żywności oraz zwrócić uwagę na zagrożenia cywilizacyjne, np. niszczenie siedlisk pszczół, w 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiła 20 maja Światowym Dniem Pszczół. W Polsce pszczoły obchodzą swoje święto – Wielki Dzień Pszczół - 8 sierpnia. To oznacza, że dzień tego małego owada jest dwukrotnie w ciągu roku.
Pszczoły to owady, które żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat. Na świecie znanych jest ponad 20 tysięcy gatunków pszczół. Najbardziej znanym gatunkiem jest pszczoła miodna.
Dzięki pszczołom:
- wzrasta nie tylko liczba plonów, ale też jakość warzyw i owoców,
- ptaki, małe ssaki i inni roślinożercy żywiący się owocami drzew i krzewów mają pożywienie,
- może rozwijać się przemysł pszczelarski i uprawy zależne od zapylania przez pszczoły,
- powstają produkty wykorzystywane w medycynie naturalnej oraz kosmetyce, takie jak, miód, pyłek pszczeli, propolis i mleczko pszczele.
Niestety, problem wymierania pszczół miodnych dotknął cały świat. Dotyczy to również pszczół w Polsce. Głównymi zagrożeniami dla pszczół są: pestycydy, wirusy, bakterie i pasożyty, utrata ich naturalnych siedlisk oraz zmiany klimatyczne na świecie.
Czy możesz coś zrobić, aby wspomóc ochronę pszczół? Oczywiście, że tak – oto kodeks dobrych praktyk:
- Jeśli masz możliwość, sadź rośliny rodzime, które lubią pszczoły.
- Nie nadużywaj środków ochrony roślin - stosuj wyłącznie naturalne środki i nawozy.
- Nie zanieczyszczaj środowiska, np. oszczędzaj wodę, segreguj śmieci, nie wyrzucaj śmieci w lesie, na łące.
- Jeśli masz ogród lub balkon, zaproś do niego pszczoły, np. poprzez zrobienie domku dla pszczół.
- Daj pszczołom pić – wystarczy zostawić pszczołom naczynie z wodą i np. pływającym korkiem, na którym pszczoła może usiąść.
- Sprawdź, w jakie działania, które chronią pszczoły, możesz się włączyć.
Na koniec ciekawostka: czy wiesz co to są apiterapia i apiinhalacja?
Apis to po łacinie „pszczoła”, a terapia to leczenie. Czyli apiterapia to leczenie tym, co dają nam pszczoły, np. miodem, propolisem, pyłkiem pszczelim, mleczkiem, czy nawet jadem pszczelim. Apiinhalacja to oddychanie powietrzem ulowym, które może mieć kojący wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i sen.
Zrozumienie i ochrona pszczół są kluczowe dla przyszłości naszej planety, a Wielki Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do refleksji nad tym małym, ale niezwykle ważnym owadem.
Czy wiesz, w jaki sposób w Twojej okolicy dba się o pszczoły?
Lokatka 😊
Fot: pexels.com