18.03.2020

W 80% składa się z wody, waży 2% całej masy Twojego ciała i zużywa aż 20% tlenu

Co to takiego?

Oczywiście - to nasz mózg. Ten najważniejszy narząd odpowiada za pracę wszystkich innych, np. serca, nerek. Jest jak centrum dowodzenia - "mówi" co ma podnieść ręka albo gdzie stanąć stopa. Podpowiada, co to za zapach albo jaki to kolor. Tworzy również myśli - aż 70 000 dziennie!
 
PRAWDA:
 
- Jedna trzecia całego mózgu zajmuje się przetwarzaniem tego, co widzisz.
 
- Kiedy śpisz, Twój mózg "układa" informacje, które zebrałeś w ciągu dnia.
 
- Aktywność fizyczna wspomaga pracę mózgu i tworzy nowe połączenia nerwowe. Tak samo jest podczas uczenia się. Im jesteś mądrzejszy, tym więcej posiadasz połączeń nerwowych :)
 
- Mózg, wśród wszystkich organów ciała, zużywa najwięcej energii, dlatego najszybciej krąży w nim krew. Z tego powodu, kiedy jest zimno, powinieneś nosić czapkę - bo najwięcej ciepła tracisz przez głowę.
 
FAŁSZ:
 
- Używamy tylko 10% mózgu.
NIE - każda część mózgu odpowiada za inną funkcję. Co oznacza, że kiedy oglądasz film i w tym samym czasie słuchasz dialogów bohaterów, śpiewasz z nimi piosenki i śmiejesz się z ich żartów - używasz całego mózgu.
 
- Dominuje jedna półkula mózgu.
NIE - w większość czynności zaangażowane są obie półkule po równo, a ich współpraca jest niezbędna.

imgDlatego z okazji wypadającego 18 marca Europejskiego Dnia Mózgu życzę Ci wielu nowych pomysłów na spędzanie czasu, kreatywnego myślenia podczas zabaw i przyswajania nowej wiedzy z prędkością światła :)

Podziel się ze mną, co ciekawego ostatnio wymyślił Twój mózg? :)

Pozdrawiam
Lokatka

Fot.: www.pixabay.com

48
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 21
  • 25
Komentarze