Sto lat polskiej waluty. Od monet do płatności bezgotówkowych
Złotówka to waluta, czyli pieniądz, którym posługujemy się w Polsce. Każdy kraj ma swoje pieniądze – na przykład, w USA płaci się dolarami, a w Wielkiej Brytanii funtami. Polska złotówka ma bardzo długą i ciekawą historię, która ma swój początek wiele wieków temu. A czy wiesz, że na polskich monetach widniały nawet pszczoły czy psy?
Trochę historii, czyli jak to się zaczęło
Historia polskiej złotówki sięga XIV i XV wieku - wtedy po raz pierwszy użyto słowa „złoty” na określenie polskiej monety. Ale w naszym kraju używano wtedy różnych rodzajów pieniędzy, a „złoty” był określeniem wartości, jaką miały też inne monety, na przykład dukaty czy talary, którymi posługiwano się w handlu. W XVII wieku, a dokładnie w 1663 roku po raz pierwszy „złoty” pojawił się jako moneta.
Ojciec współczesnego złotego - Władysław Grabski
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w 1919 roku, jedną z najważniejszych rzeczy było przywrócenie narodowej waluty. I tak, 100 lat temu wybitny ekonomista i premier Polski, Władysław Grabski przeprowadził reformy, w wyniku których 28 kwietnia 1924 r. wprowadził do obiegu polski złoty. Była to odpowiedź na szalejące w Polsce hiperinflację i kryzys ekonomiczny. Istotne było to, że nowa polska moneta miała pokrycie w złocie, którego współczesna waluta nie ma: 1 złoty stanowił wtedy równowartość 9/31 grama czystego złota.
Reforma walutowa w 1995 roku
Po wielu zmianach, w 1995 roku w Polsce przeprowadzono reformę walutową i proces denominacji. „Starego złotego” zastąpiła nowa jednostka pieniężna o nazwie „złoty” i symbolu PLN. Była to wielka zmiana, ponieważ 10 000 starych złotych zamieniano na 1 nową złotówkę.
Jak wygląda polski złoty dzisiaj?
Monety i banknoty mają różne nominały, czyli wartości. Monety dzielą się odpowiednio na 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Banknoty to 10, 20, 50, 100, 200, a także 500 złotych. Na monetach i banknotach znajdują bądź znajdowały się portrety polskich królów, takich jak Mieszko I czy Bolesław Chrobry. Na banknotach tzw. kolekcjonerskich widnieją wizerunki ważnych, historycznych postaci, np. Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina, a także symbole narodowe. Złoty to nośnik historii, sztuki i kultury – nasza waluta może zainspirować nas do poszukiwania informacji i ciekawostek na temat postaci, które są na niej umieszczone 😊
Czy wiesz, że…?
• Nazwa "złoty" wzięła się stąd, że początkowo określano tak zagraniczne monety ze złota, które były używane w Polsce.
• Zanim w 1924 r. wprowadzono oficjalną nazwę „złoty”, rozważano także inne nazwy, takie jak „piast”, „pol” czy „lech”.
• Od 1993 roku do 2015 roku Narodowy Bank Polski wydawał specjalną serię monet „Zwierzęta Świata” z wizerunkami, m.in. pszczoły miodnej, żubra, borsuka, jaszczurki, sokoła czy jaskółki.
• Na specjalnych aukcjach można spotkać rzadkie, historyczne monety, które kosztują nawet setki tysięcy złotych! Jednym z takich unikalnych okazów jest moneta o nominale 5 złotych z 1932 roku z wizerunkiem bogini zwycięstwa Nike, której wartość szacowana jest na ponad 100 tysięcy złotych!
• Z okazji ważnych wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, czy Olimpiada w Tokio w 2020 roku wprowadzane są monety z wizerunkami sportowców polskiej reprezentacji. To świetna pamiątka dla kibiców!
• Od 2009 roku możemy zobaczyć serię monet „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”, którą zdobią wizerunki, m.in. Agnieszki Osieckiej czy Czesława Niemena.
Dzięki rozwojowi technologii, w tym internetu, nastąpił rozkwit płatności bezgotówkowych. Przelewy, płatności kartą, czy Blikiem na przestrzeni ostatnich lat stały się coraz bardziej popularne. Jednak, np. awaria sieci uniemożliwia nam wykonanie przelewu czy płatność kartą, mimo iż mamy pieniądze na koncie. Dlatego nadal są sytuacje, w których gotówkę warto mieć przy sobie 😊
A Ty z jakiego rodzaju płatności korzystasz częściej - gotówkowych czy jeśli z bezgotówkowych, to jakiego rodzaju? Koniecznie daj znać w komentarzach.
Lokatka i Hatetepes
Fot.: freepik.com
Blok SKO jest super ja oszczędzam :) :) :)
👍😘👍❤
Bardzo interesujący artykuł
a która jego część podobała Ci się najbardziej? Może była w nim jakaś zaskakująca informacja? 😊
Mama i tata 🇵🇱
🍂🍁🍂Dziękujemy za pouczającą lekcję historii złotego 🍂🍁🍂
ৡৣ❤️ৡৣ MIŁEGO ৡৣ❤️ৡৣ
ৡৣ❤️ৡৣ DNIA ☀️,҉, ܓ
ৡৣ❤️ৡৣ 🍁🍂🍁SKO🍂🍁🍂SKO🍁🍂🍁SKO🍂🍁🍂 ৡৣ❤️ৡৣ
🍁🍂🍁Pozdrawiamy serdecznie 🍂🍁🍂
🍂🍁🍂 SP1 SZPROTAWA🍂🍁🍂
ৡৣ❤️ৡৣ 🍁🍂🍁SKO🍂🍁🍂SKO🍁🍂🍁SKO🍂🍁🍂 ৡৣ❤️ৡৣ
Cieszę się, że się Wam podobał artykuł 😊 Pozdrawiam, Lokatka 😊
Super wiadomości. Wykorzystamy na gazetkę
Pycha kanapki!!!!!!!!
Była wspaniałe chwile naprawde dziękuje
super
Dziękujemy za ciekawostki. Pozdrawiamy!