27.08.2024

Rok szkolny w Polsce i na świecie

Już niedługo uczniowie szkół w Polsce rozpoczną nowy rok szkolny. W tym roku przypada ono na 2 września (1 września jest w weekend, dlatego inauguracja przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym terminie). Jednak, rozpoczęcie roku szkolnego oraz zwyczaje szkolne różnią się, w zależności od kraju. Dowiedz się, jak wygląda to w Japonii, a jak w innych zakątkach świata.

img

Polska
Rok szkolny w Polsce podzielony jest na dwa semestry. Ważnym wydarzeniem dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej jest pasowanie na ucznia. Dzieci składają ślubowanie i, poprzez dotknięcie wielkim ołówkiem, symbolicznie zostają przyjęte do grona uczniów. Zakończenie roku szkolnego także jest uroczyste i odbywa się pod koniec czerwca. Uczniowie otrzymują wtedy świadectwa – to czas świętowania i występów artystycznych uczniów. Ważnym wydarzeniem w trakcie roku szkolnego jest data 14 października, kiedy to w Polsce obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. To okazja do składania życzeń i wręczania kwiatów pedagogom.

Japonia
Japońscy uczniowie lekcje rozpoczynają 1 kwietnia. Zbiega się to z początkiem kwitnienia wiśni (sakura). Podobnie, jak w Polsce, rozpoczęcie obchodzi się uroczyście – śpiewa się hymn szkoły, a dyrekcja szkoły wygłasza przemówienie. Rok szkolny trwa 11 miesięcy, a na lekcje uczniowie muszą zakładać mundurki (gakuran dla chłopców i serafuku dla dziewczynek), które różnią się nieco w zależności od przyjętych przez szkołę zasad. Jednym z ważniejszych wydarzeń życia szkolnego jest festiwal kultury (bunkasai). To wydarzenie odbywa się na jesieni i trwa zwykle 2 dni. Uczniowie prezentują swoje talenty podczas występów na scenie – tańczą, śpiewają i wystawiają przedstawienia teatralne. Organizują tez stoiska z jedzeniem i prezentują swoje rękodzieło.

Finlandia
W Finlandii rok szkolny zaczyna się w połowie sierpnia i kończy w maju lub na początku czerwca. W fińskiej szkole w dużej mierze nauka odbywa przez… zabawę! Tak tez wyposażone są sale lekcyjne, szczególnie w młodszych klasach. Wystrój pomieszczeń ma być przyjazny, sprzyjać nauce i kreatywności. Fińska edukacja skupia się nie tylko na przekazaniu dzieciom wiedzy teoretycznej, ale także jej celem jest nauka wielu praktycznych umiejętności przydatnych w życiu, jak gotowanie, stolarka, posługiwanie się kartą kredytową czy obliczanie podatków. Dodatkowo, fiński system edukacji jest uważany jako jeden z najlepszych na świecie – Finlandia regularnie plasuje się w światowej czołówce rankingów badających poziom nauczania.

Australia
W słonecznej Australii harmonogram roku szkolnego różni się bardziej od tego, który znamy w Europie. Rok szkolny rozpoczyna się pod koniec stycznia lub na początku lutego i trwa do połowy grudnia. W międzyczasie są oczywiście przerwy między semestrami. Długa letnia przerwa wakacyjna przypada od połowy grudnia do końca stycznia. W większości australijskich szkół, szczególnie w szkołach publicznych, uczniowie noszą mundurki. To ważna część kultury szkolnej i tak jak w przypadku Japonii, mundurki różnią się od siebie w zależności od szkoły. Australijskie szkoły używają systemu oceniania, który może być inny w każdym regionie, ale najczęściej spotykane oceny to A (najlepsza), B, C, D i E (najniższa). Niektóre szkoły używają też punktacji procentowej.

Niemcy
W tym kraju rozpoczęcie roku szkolnego zazwyczaj przypada na sierpień lub wrzesień, ale dokładna data różni się w zależności od landu. Jednym z powodów tych różnic jest… chęć ograniczenia korków związanych z zakończeniem wakacji. Dodatkowo, niektóre szkoły organizują oddzielne rozpoczęcia roku dla różnych grup wiekowych uczniów. Z okazji rozpoczęcia roku dzieci otrzymują Schultüte. To duże (ok. 70 cm), tekturowe rożki wypełnione słodyczami, drobnymi zabawkami czy przyborami szkolnymi, które mają umilić uczniom początek szkoły. Gotowe rożki można kupić lub wykonać samodzielnie.

Każdy kraj, a nawet szkoły mają swoje unikalne zwyczaje szkolne. Te różnice wynikają z lokalnych tradycji, klimatu oraz organizacji systemów edukacyjnych w różnych zakątkach świata.

Jakie zwyczaje panują w Twojej szkole?

Twoja Lokatka
Fot: pexels.com

4
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 8
  • 0
Komentarze