Pierwsza pomoc - minuty, które mogą uratować życie
Wyobraź sobie, że spędzasz czas z Twoimi przyjaciółmi. Wspólnie przygotowujecie kanapki. Nagle ktoś poważnie rani się w dłoń. Co wtedy zrobić? W przypadku małego skaleczenia, wystarczy pewnie dezynfekcja rany i założenie, np. plastra, ale kiedy masz do czynienia z krwotokiem, konieczne jest szybkie zatamowanie krwawienia poprzez założenie opatrunku uciskającego i uniesienie ręki. To właśnie moment, kiedy udzielasz pierwszej pomocy! To bardzo ważne, bo dzięki niej możemy pomóc osobie poszkodowanej, zanim przyjedzie lekarz lub ratownik medyczny.
Temat udzielania pierwszej pomocy jest bardzo istotny i zawsze na czasie. Bez odpowiedniej wiedzy, nie będziemy w stanie zareagować i uchronić kogoś przed poważnymi skutkami niebezpiecznych sytuacji. Szybka reakcja ratunkowa może być kluczowa w uratowaniu czyjegoś zdrowia lub życia. Jeśli osoba poszkodowana ma zatrzymaną akcję serca, przyjmuje się, że najważniejsze są pierwsze 4 minuty (tzw. 4 złote minuty) na jej przywrócenie.
A ratownikiem może być każdy z nas – nawet dziecko! Naprawdę każda osoba może pomagać, jeśli pozna kilka podstawowych zasad. Udzielenie pierwszej pomocy może przecież polegać, np. na wybraniu numeru alarmowego, a tam dyspozytor zawsze poinstruuje Cię, jak działać dalej. Ale zanim zadzwonisz, warto zorientować się, gdzie się znajdujesz, ponieważ dyspozytor zapyta o miejsce zdarzenia. Taka informacja zapewni szybszy dojazd służb ratunkowych.
O tym, czym jest pierwsza pomoc, jak zachować się w sytuacji, kiedy, np. osoba poszkodowana straci przytomność i co to jest defibrylator AED przeczytasz w naszej broszurze „Odkryj moc pierwszej pomocy” – link Zachęcamy Cię do przeczytania!
Na zakończenie kilka ciekawostek, które dotyczą pierwszej pomocy:
• Czy wiesz, że niektóre elementy udzielania pierwszej pomocy dzisiaj były znane już w czasach starożytnych? W sytuacjach, kiedy osoba straciła przytomność, starano się ożywić człowieka poprzez wdmuchiwanie powietrza przez usta.
• W XVIII wieku, kiedy rozwinął się transport wodny, odnotowano więcej ofiar wypadków, np. w trakcie rejsów. To właśnie w tamtym czasie pojawiły się pierwsze wzmianki w opracowaniach naukowych zalecające metodę usta-usta, która polega na obejmowaniu swoimi ustami ust poszkodowanego i wdmuchiwaniu powietrza do jego płuc. Czyli metodę, którą znamy do dziś!
• Ważne, aby nie podchodzić do osoby poszkodowanej od tyłu. Jeśli poszkodowany jest przytomny, zawsze powinniśmy podejść od przodu, ponieważ nie powodujemy wtedy u niego niepotrzebnego stresu.
To, jak szybko wezwiesz pomoc lub samodzielnie udzielisz pomocy, może wpłynąć na zdrowie i życie poszkodowanych osób. Udzielanie pierwszej pomocy to bardzo ważna umiejętność, którą warto znać. Nie musisz być dorosły, żeby pomóc komuś w potrzebie. Ważne, żeby działać szybko, bez paniki i wiedzieć, co zrobić.
A jakie są Twoje doświadczenia z udzielaniem pierwszej pomocy? Czy brałeś/brałaś udział w szkoleniu z pomocy? Koniecznie daj znać w komentarzu.
Lokatka i Hatetepes
Fot.: freepik.com
Pozdrawiam Żyrafkę Lokatkę
🦒SKO 🦒
Blog SKO jest najlepszy
Blog SKO jest najlepszy
Cieszę się, że Ci się podoba 😊
Cześć SKO
SKO 😘
bardzo fajne
hejka
Pozdrawiam Cię serdecznie 😊
<3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
wow bardzo fajne
bardzo polecam
<3 <3 <3 <3 <3 <3
bardzo fajne, mi się podoba a wam? 🤗💗
Pozdrawiam Cię, Wiki 😊 Lokatka 😊
💗💗💗🌸🌸🌸💖💖💖💖💝💝💝💝
uwielbiam sko blogi są takie fajne 💪🤗
bardzo fajne polecam🌸💗 o kiedyś było takie coś w przeczkolu 💗💗
jeszcze pare komentarzy i będzie 30 💪🥇
ale fajne
wow
U nas w szkole są lekcje z pierwszej pomocy
Bardzo mnie to cieszy 😊
Cenne rady, pozdrawiamy.
Bardzo ciekawy wpis. Dziękujemy Wam Lokatko i Hatetepesie za dzielenie sie wiedzą. Pozdrawiamy serdecznie.
Mamy nadzieję, że nasze artykuły zyskują Wasze uznanie. Ale jeśli macie sugestie, jakie treści byłyby dla Was interesujące, jesteśmy otwarci 😊
Dziękujemy za garść cennych informacji.
Pozdrawiamy gorąco Lokatkę i Hatetepesa:)
Również pozdrawiamy serdecznie 😊