15.02.2011

Opowieści przy śwince

Dzieci zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych są częstymi gośćmi Oddziału 6 w Warszawie. Spotkanie zawsze rozpoczyna się przy dużej śwince skarbonce, która zajmuje jedno z centralnych miejsc służąc dzieciom podczas wizyt ich rodziców w placówce.

Pracownicy oddziału do wizyt dzieci starają się na bieżąco przygotowywać, a w każdym wydziale jest oddelegowana osoba do opowiadania o pracy w Banku. Na początku każdej wizyty Krzysztof Sobolewski, dyrektor placówki robi krótki kurs o tym czym jest bank. Opowiada o pieniądzach i urządzeniach wykorzystywanych w banku. Wszystko na przykładach, aby było ciekawiej.

 

VI oddzial PKO BP

 

Aby zainteresować młodych słuchaczy pokazuje im np. monety i banknoty kolekcjonerskie jak również karty płatnicze. Dzieci bardzo lubią też obserwować, jak wgląda sama praca w oddziale już w wybranych miejscach. Interesują się obsługą kasową i lubią patrzeć jak liczarka radzi sobie z dużą liczbą banknotów. W czasie wycieczki mogą poczuć się prawdziwym klientem i skorzystać z urządzania q-matic. W sali bankomatowej najczęściej pytają, skąd te pieniądze się biorą. Fascynują ich też opowieści o skarbcu i skrytkach sejfowych, o których opowiadają pracownicy.

 

VI oddzial PKO BP 2

 

O co najczęściej pytają i co ich zastanawia? Dyrektor Oddziału twierdzi, że to wymagający „turyści”. Większość z nich wie, co to jest kredyt mieszkaniowy, ponieważ jest to jeden z koronnych argumentów ich rodziców podczas negocjacji dotyczących zakupu kolejnej zabawki czy gry komputerowej. Dzieci pytają jak dużo w Banku jest pieniędzy. Myślą, że tu na miejscu drukuje się banknoty i można ich kilka wziąć do domu. Wtedy bankowcy wyjaśniają dokładnie: co to jest bank, co się konkretnie w nim robi, skąd biorą się pieniądze?
Na zakończenie spotkania dzieci biorą udział w konkursie rysunkowym, kto najdokładniej i najlepiej odrysuje monetę na nałożonej na nią kartce białego papieru. Radość z otrzymanych gadżetów jest ogromna.

 

VI oddzial PKO BP gadzety 2

 

VI oddzial PKO BP gadzety

 

Bankowcy mówią też w swoich zawodowych przesądach. O tym, że każdy z nich w portfelu powinien mieć poukładane banknoty od najmniejszego nominału do największego. Równie istotnym jest przesąd, że pieniądze lubią ciszę.
Organizacja takich spotkań jest dosyć dużym wyzwaniem dla pracowników zarówno pod względem logistycznym, organizacyjnym jak również merytorycznym – dzieci są wymagającymi słuchaczami i do każdej wizyty trzeba się dobrze przygotować. Ale bankowi „przewodnicy” zgodnie potwierdzają, że warto. Po pierwsze dzieci wnoszą do banku radość, entuzjazm i szczere zainteresowanie naszą pracą, a po drugie to potencjalni klienci, których mamy szansę edukować już od małego. Co również istotne z wycieczką przychodzą opiekunowie i niejednokrotnie zdarza się, że opuszczają Bank jako szczęśliwi posiadacze rachunku czy karty kredytowej.

 

VI oddzial PKO BP grupowe

 

VI oddzial PKO BP dziewczynka

 

VI oddzial PKO BP kalkulator

 

VI oddzial PKO BP chlopiec

3
Komentarze