06.06.2022

Czy portfel elektroniczny może być wygodniejszy od zwykłego portfela?

Poznaj możliwości płatności bezgotówkowych.

Płatność bezgotówkowa to – jak sama nazwa wskazuje – płatność bez użycia gotówki, czyli banknotów lub monet. Dokonując płatności bezgotówkowych, korzystamy z pieniędzy w wersji elektronicznej, które są przenoszone z jednych rachunków bankowych na inne. Nie musimy nosić przy sobie tradycyjnego portfela, który zastępuje nam portfel elektroniczny, np. w postaci karty płatniczej lub aplikacji do płatności mobilnych

img

Formy płatności bezgotówkowych

Najstarszym narzędziem płatności bezgotówkowych są karty płatnicze. Pierwsze karty zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 1950 r. W Polsce pojawiły się już pod koniec lat 60. XX wieku, były to jednak karty zagranicznych banków. Wówczas kartami płacili jedynie turyści, a liczba miejsc, w których można było uregulować rachunek kartą, była niewielka i ograniczała się jedynie do wybranych hoteli czy restauracji. Polskie banki zaczęły wydawać swoje karty w 1993 r., czyli 29 lat temu. Obecnie kartami płatniczymi możemy płacić w wielu sklepach, na straganach, w urzędach, a nawet na pokładach samolotów :-).

Rozwój technologii spowodował, że płatności możemy dokonywać również smartfonem. Za pomocą telefonu zrealizujemy wiele różnych transakcji, np. szybkie przelewy, przelewy na telefon, płatności zbliżeniowe. Oprócz telefonu, do zapłaty za zakupy możemy również wykorzystać gadżety, takie jak np. zegarki czy opaski na rękę.

Ciekawym rozwiązaniem jest polski system płatności mobilnych BLIK, który pozwala płacić za pomocą aplikacji mobilnej banku (aplikacji na telefon) i generowanego w niej 6-cyfrowego kodu. Kod ważny jest 2 minuty. Po upływie tego czasu można wygenerować nowy kod. Korzystając z BLIKA, możemy zapłacić za zakupy w sklepie, zrobić przelew na numer telefonu komórkowego czy wypłacić pieniądze z bankomatu.

Inne formy płatności bezgotówkowych to płatność online kartą płatniczą - pozwala na dokonanie płatności, przez wpisanie w podane podczas dokonywania płatności pola, odpowiednich numerów z karty, przelew internetowy - płatność za pomocą rachunku bankowego, poprzez wydanie do banku dyspozycji przekazania określonej kwoty pieniężnej na wskazany rachunek bankowy.

Jakie są zalety korzystania z elektronicznego portfela?

Korzystanie z portfela elektronicznego jest bardzo wygodne, ponieważ nie musimy przy sobie nosić gotówki (monety czasami potrafią być naprawdę ciężkie :-)), sprawdzać czy posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy w portfelu. Ponadto mamy możliwość płacenia za zakupy czy usługi bez wychodzenia z domu.

Płatności bezgotówkowe pozwalają nam oszczędzać czas. Chyba każda z nas spotkał się z sytuacją, gdy kasjer nie miał odpowiednich nominałów do wydania reszty i prosił o zapłatę w innych nominałach lub kartą.

Inną zaletą jest bezpieczeństwo. Gubiąc portfel zazwyczaj tracimy również pieniądze, które się w nim znajdowały. Po zgubieniu karty można ją szybko zablokować, a pieniądze w banku są nadal bezpieczne.

Czy Tobie zdarzyło się już płacić kartą lub telefonem?

 

Lokatka  

 

 fot. Pexels

7
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 1
  • 2
Komentarze