10.12.2020

6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki

Czy znasz historię tego święta?

Mikołajki to potoczna nazwa dnia Świętego Mikołaja, które zostało ustanowione ku czci Mikołaja z Miry. Urodził się on w 270 roku w bogatej tureckiej rodzinie i znany był ze swojej hojności wobec innych ludzi. Największą przyjemność sprawiało mu dawnie upominków dzieciom, aby wywołać radość na ich twarzach. Legenda głosi, że Mikołaj pomógł też ubogiemu mężczyźnie wydać córkę za mąż. Przez komin podrzucił mu sakiewki ze złotem, które wpadły do butów suszących się przy kominku. Nie ma pewności, czy historia jest prawdziwa - jak to w legendzie :) Faktem jest natomiast, że Mikołaj całe życie pomagał potrzebującym. Zmarł 6 grudnia 343 roku i od tego czasu jego następcy kontynuują tradycję wręczania prezentów.

Od blisko 100 lat Św. Mikołaj wraz z elfami mieszka i prowadzi fabrykę zabawek na kole podbiegunowym - w miasteczku Rovaniemi w Laponii (Finlandia). Jest tam mnóstwo śniegu, po którym Mikołaj porusza się saniami ciągniętymi przez renifery :)

Niedaleko domu Św. Mikołaja znajduje się góra o nazwie Korvatunturi, co w języku fińskim oznacza Ucho. Kształtem przypomina ona królicze uszy. Dzięki nim elfy mogą nasłuchiwać życzeń dzieci z całego świata. Oczywiście działa też skrzynka pocztowa na przysyłane do Św. Mikołaja listy :)

img

Jakie życzenia o prezenty prześlesz w tym roku do Św. Mikołaja? A może Ty także zostaniesz Mikołajem i już teraz myślisz o prezentach dla innych? Napisz w komentarzu poniżej.

Pozdrawiam
Lokatka

Fot.: www.pixabay.com

32
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 10
  • 8
Komentarze