02.06.2023

5 zł jakiego jeszcze nie było! Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę

Moneta jest częścią serii „Odkryj Polskę”, która prezentuje ciekawe miejsca i zabytki z różnych regionów kraju. Nowe 5 zł upamiętnia realizację pierwszego etapu nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, która została oficjalnie otwarta 17 września 2022 r.

Rewers monety 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną” przedstawia Kapitanat Portu Nowy Świat oraz wejście do kanału od strony Zalewu Wiślanego.

Budowa kanału była najbardziej skomplikowaną inwestycją hydrotechniczną w Polsce i wymagała zastosowania rzadko spotykanych rozwiązań np. wykorzystania betonowych bloków do budowy falochronów - wcześniej użyto ich jedynie w Holandii. W Polsce – po raz pierwszy na świecie – układano je również pod wodą.

Co ciekawe, pomysł budowy kanału sięga czasów panowania króla Stefana Batorego, a po II wojnie światowej wracał do niego inż. Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdynia.

img

W jaki sposób stać się posiadaczem monety 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”?

Wystarczy przyjść do jednego z oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) i wymienić 5 zł na 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”.

To nie jedyny sposób na zdobycie tej monety. Zachowaj czujność podczas zakupów. Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a to oznacza, że można nimi płacić za zakupy i usługi. Być może jako resztę sprzedawca wyda ci 5 zł z serii „Odkryj Polskę”.

Czy znasz inne monety z serii „Odkryj Polskę”? Jeśli nie, z pewnością łatwo odnajdziesz je w internecie. Koniecznie napisz w komentarzu, która z monet podoba Ci się najbardziej 😊

Lokatka

Fot. materiały NBP

Warto przeczytać także:

Akcesoria przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy

Deser lodowy z ziemniaków? To możliwe!

Chcesz oszczędzać wodę? Zbieraj deszczówkę!

2
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 9
  • 12
Komentarze