02.03.2014

Z klockami Lego pod Racławicami

12 lutego 2014 roku uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczyli w wycieczce, której celem było zwiedzenie Panoramy Racławickiej oraz wystawy budowli z klocków LEGO. Podczas wycieczki wszystko było „naj”.

Panorama Racławicka, znajdująca się we Wrocławiu, to pierwsze i jedyne miejsce w kraju, w którym można oglądać malowidło o rozmiarze 120x15 metrów. Jest to również jedno z niewielu takich miejsc na świecie. W olbrzymim budynku rotundy rozwieszone jest dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka namalowane w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze (pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki) z wojskami rosyjskimi (dowodzonymi przez generała Tormasowa). "Krzepiące serce" malowidło powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy, między sierpniem 1893 a majem 1894, i miało dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło we Lwowie 5 czerwca 1894 roku. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, malowidło trafiło do Wrocławia, jednak ponowne udostępnienie zwiedzającym nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985 roku. Ogromna atrakcja starego Lwowa stała się natychmiast główną atrakcją stolicy Dolnego Śląska.

Uczniowie naszej szkoły, oprowadzeni przez panią przewodnik, zwiedzili tzw. „Małą Rotundę”, w której znajduje się plastyczna mapa terenu powtarzająca układ topograficzny rejonu, na którym odbywała się bitwa racławicka. W gablotach na obrzeżach rotundy obejrzeliśmy ekspozycję „Barwa i broń”, która prezentuje 107 figurek żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. Następnie w gablotach przedsionka uczniowie obejrzeli szkice malarskie, jakie Jan Styka i Wojciech Kossak wykonali na polach racławickich w kwietniu 1893 roku oraz namalowany projekt plakatu Panoramy we Lwowie z 1894 roku. Z Małej Rotundy udaliśmy się do głównej części obiektu, by obejrzeć bitwę pod Racławicami. Dzieło to wywołało w nas niesamowite wrażenie, a niesamowita perspektywa powodowała, że czuliśmy się uczestnikami wydarzeń. Imponujących rozmiarów obraz wraz ze sztafażem zachwycił nas wszystkich, a uczniowie zaskoczyli panią przewodnik szczegółowymi informacjami historycznymi o bitwie i współczesnych jej czasach.

 

Tablica PR

Pamiątkowa tablica przed budynkiem

 

Mała Rotunda

Mała Rotunda

 

panorama.jpg

Panorama Racławicka

 

Rotunda

Rotunda

 

Następnie udaliśmy się na wystawę klocków LEGO. I znów było „naj”, ponieważ była to największa wystawa LEGO w Polsce. Obejrzeliśmy budowle składające się z ponad miliona klocków, m. in. słynne budowle architektoniczne z całego świata, morską bitwę piracką, średniowieczne zamki, kosmiczne pojazdy międzygalaktyczne oraz fantastyczny świat hobbitów i mityczną krainę z „Władcy Pierścieni”.

 

budowlelego.jpg

 

l1.jpg

 

l2.jpg

 

Zdjcie0547.jpg


Wycieczka zakończyła się wizytą w jednej z popularnych restauracji, z której wyszliśmy „naj”edzeni :)

 

Zdjcie0556.jpg


Wróciliśmy szczęśliwi oraz pełni wrażeń i już nie możemy doczekać się następnej wycieczki.

 

9
Dodaj Komentarz
  • 29
  • 9
  • 20
Komentarze