20.03.2014

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2014”

20 marca 2014 roku uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie'res.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, znany jako "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nieograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły: Jakub J. z klasy V oraz uczniowie klasy VI: Adrianna S., Katarzyna K., Sonia Ż., Jan B., Kuba H. oraz Krystian Ś.

Uczniowie mieli 75 minut na rozwiązanie 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Do każdego zadania dołączonych było 5 odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymywał zero punktów, natomiast za błędną odpowiedź lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymywał punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

Gratulujemy uczniom chęci i odwagi do wzięcia udziału w Konkursie. Trzymamy kciuki i niecierpliwie czekamy na wyniki.

 

 

kangur.gife67b7dd8a75f4ffa8f1606200939e55b.jpg

7
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 5
  • 17
Komentarze