14.02.2014

Ach, ten Walenty...

Dziś dzień wyjątkowy, ponieważ obchodzimy Walentynki - święto miłości, przyjaźni i życzliwości. A to wszystko za sprawą pewnego Walentego, biskupa, męczennika i świętego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści bez własnych rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego269 r.
Jeśli zatem, ktoś powie Wam, że to święto zza oceanu, przytoczcie piękną historię życia świętego Walentego.

 

swwalenty.jpg

Święty Walenty, obraz Lucasa Chranacha Starszego


Wszystkim uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz wszystkim odwiedzającym szkolne blogi z okazji tego pięknego, romantycznego święta życzymy wiele miłości, życzliwości i przyjaźni.


Zachęcamy Was do składania życzeń kolegom, przyjaciołom i wszystkim bliskim.

walentynki_1.jpg

33
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 4
  • 13
Komentarze