07.04.2015

JEDYNKOWA AKADEMIA MAŁEGO BANKOWCA

Cd. dzisiaj o monetach.

Monety obiegowe III RP

– monety emitowane przez Narodowy Bank Polski od dnia przegłosowania ustawy przez Sejm PRL ustawy o zmianie ustroju, nazwy państwa oraz symboli narodowych, 1 stycznia 1990 r. Na awersie każdej monety znajduje się nazwa państwa polskiego "Rzeczpospolita Polska" oraz godło. W ciągu pierwszych lat panowała wysoka inflacja, wobec czego bank centralny emitował coraz to wyższe nominały monet oraz banknotów. Dnia 1 stycznia 1995 r. na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. przeprowadzona została w Polsce operacja denominacji złotego. Nowy Polski złoty (PLN) równał się 10 000 starych złotych. Wymiany starych złotych na nowe złote (banknotów i monet), które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, dokonano w ten sposób, że wydawano nowe banknoty i monety w zamian wycofując stare. Do dnia 31 grudnia 2010 roku można było wymienić stare pieniądze, po tej dacie stały się one bezużyteczne. W okresie przed denominacją znajdowały się w obiegu monety wybite jeszcze przed 1990 rokiem oraz monety wyemitowane z nową nazwą państwa od 50 zł do 20 000, a po denominacji, w obiegu powszechnym znajdują się monety o nominale od 1 grosza do 5 złotych.

Monety okolicznościowe

Narodowy Bank Polski od 1995 roku emituje okolicznościowe monety 2 złotowe, początkowe bite z miedzioniklu, a od 1996 roku ze stopu Nordic gold. Monety te upamiętniające m.in. ważne wydarzenia lub wybitnych Polaków są oficjalnym środkiem płatniczym i można je spotkać w powszechnym obiegu. W kwietniu 2014 roku NBP zakończył emisję monet okolicznościowych o nominale 2 złotych wykonanych z Nordic Gold. Natomiast od maja 2014 roku NBP rozpoczął emisję monet okolicznościowych w standardzie obiegowym o wartości nominalnej 5 złotych. Wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.


Znalezione obrazy dla zapytania banknoty i monety w polsce

(Informacje pochodzą ze strony http://pl.wikipedia.org oraz www.nbp.pl)

Przedstawiam Wam, krótki słowniczek:

Awers

Główna strona monety lub medalu, a więc strona, na której widnieją najczęściej "dane" emitenta. Bywa na niej portret, imię lub herb emitenta (właściciela regale menniczego). W przypadku współczesnych monet polskich awersem jest strona z godłem państwa. Na banknotach strona główna zawierać musi nazwę emitenta i podpisy odpowiedzialnych osób.

 

Rewers

Odwrotna w stosunku do awersu strona monety lub banknotu, zawierająca przeważnie mniej ważne informacje – rozmaite motywy ikonograficzne, np. budowle, popiersia sławnych ludzi, itd.

 

Informacje te, będą również wywieszone na naszej gazetce SKO!

23
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 15
  • 13
Komentarze