28.09.2022

Ważna informacja od Lokatki

wrzesień 2022

Uważne jedzenie – co to takiego?

Czy zdarza ci się jeść w pośpiechu, wychodząc do szkoły, podczas zabawy z kolegami lub przed telewizorem, czy komputerem?

Starasz się dobrze odżywiać, zwracasz uwagę na to co jesz, przestrzegasz zasady aby w każdym posiłku była porcja warzyw i owoców?img

Jeśli tak, to bardzo dobrze. A czy wiesz, że zdrowe odżywianie polega również na tym JAK jemy?

Pewnie Cię to zaskoczy, ale jeśli podczas posiłku skupiamy uwagę na innych czynnościach niż jedzenie -  np. gra na komputerze, czytanie, bardzo często zjadamy za dużo. Po prostu o wiele później zdajemy sobie sprawę z tego, że już jesteśmy najedzeni.  

Dziś coraz więcej mówi się o uważnym jedzeniu (ang. mindful eating). W tym pojęciu chodzi o uważne spożywanie posiłkówbez dodatkowych czynności. Jedząc, należy skupić się tylko i wyłącznie na posiłku – na smaku, fakturze jedzenia, a także na tym aby dokładnie przeżuwać każdy kęs i cieszyć swoje podniebienie :-)

Mózg człowieka potrzebuje kilku – kilkunastu minut aby zarejestrować posiłek i wysłać informację że już jesteśmy najedzeni. Jeśli jemy powoli, ten sygnał zdąży przyjść w odpowiednim momencie, a nie dopiero wówczas, gdy zjemy już za dużo.

Równie ważne jest dokładne pogryzienie każdego kęsa – szybko jedząc, wręcz połykamy jedzenie w całości, a to dla żołądka oznacza dodatkową pracę podczas trawienia dużych kęsów. Poza tym przepracowany żołądek czasem boli :-(

A czy Ty potrafisz cieszyć się smakiem każdego posiłku? Jakie jest Twoje ulubione danie? Koniecznie napisz w komentarzu :-)

Lokatka

Fot.pexels.com

Przeczytaj również:

5 powodów, dla których warto spacerować

Jakie dane zostawiamy w internecie logując się do sieci?

Trening mózgu dla każdego

7
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 9
  • 4
Komentarze