26.09.2018

Pierwsze lekcje SKO

wrzesień 2018

W ubiegłym tygodniu, opiekun SKO przeprowadził dwie lekcje SKO. 

Grupa pierwszaków podczas zajęć świetlicowych poznała rodzinę Pieniążków oraz Żyrafę Lokatkę. Skorzystaliśmy z publikacji PKO Banku Polskiego pt. " Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy". Przeczytaliśmy tekst na temat rodziny, poznaliśmy każdą postać z osobna. Następnie dzieci pokolorowały rysunek z rodziną Pieniążków.

imgimgimgimgimgimgimgimg

Uczniowie klasy IVb natomiast podczas zajęć świetlicowych określali funkcję pieniądza oraz oceniali korzyści wynikające z przyjęcia pieniądza jako środka wymiany. Na początku zajęć uczniowie rozwiązali bajkową krzyżówkę.

imgimgimg

Następnie zastanawiali się nad tym, jak wyglądałoby życie w kraju, w którym nie ma pieniędzy? Uczniowie poznali nowe słowo - barter, czyli wymiana towaru na towar bez użycia pieniądza.

W dalszej części zajęć uczniowie dowiedzieli się trochę więcej o historii, cechach i funkcjach pieniądza. Zadaniem uczniów było ułożenie z puzzli tekstu dotyczącego historii pieniądza. Uczniowie pracowali w grupach, a poukładanie puzzli według kolejności nie było takie łatwe. Z pomocą i podpowiedzią nauczyciela udało się wszystkim grupom prawidłowo ułożyć cały tekst.

imgimgimg

Podsumowując ćwiczenie, zwróciliśmy uwagę na to, że pieniądzem może być wszystko, cokolwiek ludzie zaakceptują w tej roli (np. sól, bursztyn itp.). Współcześnie coraz częściej funkcję pieniądza pełni tzw. pieniądz plastikowy, czyli karta.

49
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 10
  • 18
Komentarze