17.10.2018

Biliśmy rekord

październik 2018

16 października, w samo południe, przez 35 minut, biliśmy rekord w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

imgimg

Nasza szkoła po raz pierwszy zorganizowała taką imprezę, na którą zostały zaproszone wszystkie szkoły podstawowe i średnie z naszego miasta.

img

Nasze wydarzenie zostało zorganizowane w ramach  obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w jego obchodach od samego początku. Ma to związek z prowadzonym przez Orkiestrę Programem Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować", dzięki któremu w szkołach podstawowych w całej Polsce powszechnie uczy się zasad pierwszej pomocy.

Wydarzenia takie jak rekord mają za zadanie przypomnieć polskiemu społeczeństwu, że pierwsza pomoc jest nie tylko ważna, ale i łatwa i że naprawdę warto jej się uczyć. 

Na samym początku wszyscy uczestnicy bicia rekordu (103 osoby) obejrzeli film instruktażowy oraz wzorcowy pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez strażaków z Leszna Górnego.

imgimgimg

Następnie każdy uczeń przećwiczył podstawowe czynności ratujące życie (czyli uciśnięcia i wdechy) na fantomach.

imgimg

Równo o godz. 12.00 na wszystkich stanowiskach, grupy uczniów przystąpiły do bicia rekordu.

imgimgimg

Zaprosiliśmy również Burmistrza Szprotawy do wspólnego działania. 

img

Nasi SKO-wicze też włączyli się w bicie rekordu.

imgimgimg

Dziękujemy Pani Bogusi za zorganizowanie tej ważnej imprezy i praktyczną naukę RKO, a wszystkim uczestnikom za chęć przybycia i wspólne zaangażowanie się w bicie rekordu.

img

5 powodów dlaczego warto było wziąć udział w rekordzie! 

1. Włączając się wspólnie w próbę pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo–oddechowej przez jak największą ilość osób, nie tylko wzięliśmy udział w edukacyjnej zabawie, ale również podjęliśmy nieoceniony wysiłek dla popularyzacji zasad ratowania ludzkiego życia.

2. Biorąc udział w rekordzie, zwracamy również uwagę na to, jak ważna jest nie tylko znajomość samych zasad pierwszej pomocy, ale także popularyzujemy wiedzę na temat tego, jak w praktyce wykonać resuscytację krążeniowo–oddechową. To między innymi dzięki nam, o resuscytacji staje się głośno w całej Polsce, dzięki czemu coraz więcej osób chce nauczyć się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy! 

3. Nie ma nic bardziej budującego lokalną społeczność, niż wspólne niesienie dobra! Organizując razem z Fundacją WOŚP próbę pobicia rekordu, daliśmy mieszkańcom naszej miejscowości doskonałą okazję do integracji, działając jednocześnie w słusznej sprawie, wzajemnie ucząc się i popularyzując niezwykle istotne zasady pierwszej pomocy.

4. Wspólna próba pobicia rekordu w resuscytacji krążeniowo–oddechowej to także doskonała okazja do nawiązania nowych przyjaźni i zacieśnienia współpracy pomiędzy instytucjami, zaangażowanymi w inicjatywę. Warto wspólnymi siłami zorganizować rekord w naszej miejscowości - być może współpraca, nawiązana z okazji rekordu, stanie się podstawą do kolejnych działań w przyszłości! 

5. Rekord to także okazja do docenienia dzieci - najlepszych ambasadorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Jesteśmy dumni z tego, że najmłodsi ratownicy tak świetnie radzą sobie z udzielaniem pierwszej pomocy. Cieszymy się, że to dzieci pokazują dorosłym jak uratować ludzkie życie i czujemy ogromna satysfakcję z tego, że dzięki wydarzeniom takim jak rekord, ciężka praca dzieci może zostać doceniona!

 źródło https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/5-powodow-dlaczego-warto-wziac-udzial-w-rekordzie

53
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 27
  • 23
Komentarze