24.09.2017

Weekendowy Klub "Żyrafka". Poradnik dla rodziców.

Sztuka rozmowy z dzieckiem o pieniądzach.

Dzieci chętnie się uczą przez zabawę. Wspólna gra może się przerodzić w zaangażowanie dziecka w rozsądne zarządzenie wirtualnymi pieniędzmi oraz zbudowanie pewnej świadomości finansowej. Zresztą propozycji jest wiele, a o takowe z podziałem na kategorie wiekowe pokusił się PKO Bank Polski tworząc w ramach programu PKO Junior, gry i zabawy dla całej rodziny mające na celu edukację finansową dzieci w wieku 3-5 lat, 6 – 9 lat i 10 – 12 lat.

Poziom trudności rośnie wraz z kategorią wiekową. Dziecko w wieku wczesnoszkolnym może polubić grę „Trafne decyzje”. Uczestnicy siadają przy stole. Przed nimi leżą odwrócone napisami do dołu zdania, czyli różne wydatki, jakie każdy zarabiający może ponieść w ciągu miesiąca. Uczestnicy ustalają wysokość kwoty (pensję), którą każdy z nich może wydać, np. 800 zł. Zabawa polega na losowaniu i ocenianiu kolejnych wydatków ze swojej wypłaty. Jeżeli wydatki przekroczą ustaloną sumę, zawodnik kończy zabawę i ocenia wszystkie wydatki. Czy były potrzebne? Na co zabrakło mu pieniędzy? Z których wydatków by zrezygnował i dlaczego? Celem zabawy nie jest rywalizacja, ale wywołanie dyskusji. Każdy wypowiada się na temat swojego zakupu.

Inny pomysł to gra „Szybka matma”. Dziecko otrzymuje zadania do rozwiązania. W obliczeniach posługuje się tylko pieniędzmi. Dorosły wymyśla zadania dostosowane do posiadanych monet i banknotów, na przykład „potrzebujesz 6 zł na kredki. Z których monet możesz zebrać tę kwotę” lub „jak możesz rozmienić 2 zł, aby wśród monet znalazła się moneta 50-groszowa”? Dzięki tej grze dziecko uczy się sprawnego posługiwania się pieniędzmi i szybkiego liczenia.

 

img

 Zdjęcie zaczerpnięto z:https://www.google.pl/search?dcr=0&biw=1366&bih=669&tbm=isch&sa=1&q=dzieci+i+rodzice+grają+w+gry+planszowe

 

86
Dodaj Komentarz
  • 27
  • 19
  • 15
Komentarze