07.11.2021

Maria Skłodowska-Curie

listopad

„07 listopda 154 lata temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna laureatka Nobla. Była jedną z pierwszych kobiet posiadających prawo jazdy i jedyną dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Mimo to... nie została przyjęta do Francuskiej Akademii Nauk. Maria Skłodowska-Curie – bo o tej wybitnej Polce mowa – była również pionierką radiochemii. To z jej inicjatywy prowadzono badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Maria Skłodowska-Curie

29 maja 1932 r. spełniało się jedno z największych marzeń noblistki. W Warszawie, przy ul. Wawelskiej, otwierano właśnie Instytut Radowy jej imienia (obecnie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie). Na uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście patronki instytutu, która przekazała wówczas na własność państwa polskiego jeden gram radu, zakupiony z funduszu zebranego ze składek.

Jego ówczesna wartość wynosiła, bagatela, 120 tys. dolarów! Dla Polaków był jednak bezcenny. Za pomocą tego właśnie pierwiastka zamierzano leczyć choroby nowotworowe.

Promieniotwórczy skarb nie zaginął w czasie wojny – był ukrywany przed Niemcami przez dyrektora placówki – prof. Franciszka Łukaszczyka. W czasie Powstania Warszawskiego rad został przez niego wywieziony do Poronina, dzięki czemu ocalał. Niedługo po wojnie wznowiono leczenie z jego wykorzystaniem.”

Źródło: IPN

Na dzień 7 listopada ustanowiono  Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.  To  święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną. Ustanowiono je na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.

1
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 5
  • 7
Komentarze