08.12.2017

Akademia Młodego Przedsiębiorcy: Chleb za 2 tys. zł?

Tak, to możliwe. Co więcej – naprawdę tyle kiedyś kosztował.

 

Stało się tak, ponieważ w Polsce wystąpiła bardzo wysoka inflacja. Ceny rosły z dnia na dzień. Gospodarka była wtedy niestabilna i trudno było przewidzieć, jakie ceny będą w sklepach za kilka dni. Ludzie nie mogli zaplanować swoich dochodów i wydatków, firmy nie były w stanie zaplanować nowych zakupów ani realizować projektów. Wypłaty wprawdzie rosły tak, jak ceny, ale sytuacja zmieniała się tak szybko, że nie zawsze starczało pieniędzy na najważniejsze potrzeby. Oszczędności zupełnie straciły swą wartość (co z tego, że ktoś miał na koncie 5 tys. zł, jeśli odkładał tą sumę przez kilka miesięcy, a potem okazało się, że może za to kupić co najwyżej chleb i mleko...).

 

Tak wysoka inflacja, zwana hiperinflacją, wystąpiła w naszym kraju na przełomie lat 80-tych i 90-tych. W jej wyniku na rynku pojawiły się banknoty o nominałach 500 tysięcy, a nawet 2 miliony zł.

 

W 1995 roku rząd Polski podjął decyzję o denominacji, czyli zamianie starych pieniędzy na nowe. Po tej reformie 1 nowy złoty (PLN) odpowiadał starym 10 000 złotym (PLZ).

 

img

Źródło: P. Krzanowska, K. Michalska, Świat pieniądza, Fundacja Świat Pieniądza (książka nie ma numeracji stron...).

7
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 27
  • 2
Komentarze