27.04.2018

Witaj Majowa Jutrzenko

Zbliża się „weekend majowy” 1 majaŚwięto Pracy oraz 3 majaŚwięto Konstytucji.

img

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950r. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

img

Konstytucja 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

img

Dla upamiętnienie wydarzeń majowych w szkole organizowany jest apel, w tym roku pod hasłem „Witaj Majowa Jutrzenko”. Program przygotowany przez uczniów szkoły przedstawiał zarys historii związanej z majowymi wydarzeniami, uczniowie doskonale się przygotowali do występu. Część artystyczną poprzedziło odśpiewanie Hymnu Polski. Na zakończenie zostały rozdane nagrody w konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który niedawno odbył się w naszej szkole. (opis na blogu)

img

 

Życzymy wszystkim blogowiczom udanego weekendu majowego. 

8
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 19
  • 7
Komentarze