20.12.2018

Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich

W dniu 30 listopada żołnierze 1. Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich obchodzili święto 25-lecia istnienia 1. Batalionu oraz 100-rocznicy utworzenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

 img

Strzelcy podhalańscy, potocznie podhalańczycy – tradycyjna nazwa na określenie polskich oddziałów piechoty górskiej. Charakterystycznym elementem umundurowania żołnierzy tej jednostki są długie peleryny i kłobuki.

Kłobuk – nakrycie głowy. W języku staropolskim kłobuk oznaczał miękki filcowy kapelusz noszony przez górali.

img

Uroczystości odbywały się w kompleksie koszarowym 1 batalionu przy ulicy  Lwowskiej 5 w Rzeszowie. Żołnierze przygotowali atrakcje dla zaproszonych gości w ramach Dnia Otwartych Koszar. Były pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki i wiele innychatrakcji.

img img

img img

Młodzież mogła wejść do pojazdów, odbyć strzelanie z karabinków ASG oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową.

img img

img

Frekwencja dopisała jak zawsze. Przybyły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież z podkarpackich szkół, z którymi współpracuje jednostka. Jak co roku w uroczystościach brały udział orlęta Związku Strzeleckiego z naszej szkoły.

2
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 18
  • 25
Komentarze