19.05.2019

Jak nie marnować jedzenia - kilka porad !!!

Jak nie marnować jedzenia !!!

Krok 1. Uświadom to sobie

Z żywnością i jej niemarnowaniem jest jak z oszczędzaniem - należy zacząć od siebie i zmienić swoje nawyki. Jednym słowem uświadamiamy sobie, że jest to ważne i potrzebne i do tego dążywmy.

Krok 2. Nie oszczędzaj na jedzeniu, tylko go nie marnuj

Dobrym sposobem jest sprawdzanie lodówki czyli które produkty zaraz stracą ważność, co mamy, a co trzeba dokupić by ze składników, które już są powstało pyszne jedzenie.

Resztki wędliny lub sera można wrzucić do domowej pizzy, a warzywa do muffinków. Czerstwy chleb można bez problemu zamienić we tosty. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a do tego zyskacie pożywne i pyszne posiłki.

Krok 3. Rób rozsądne zakupy

Najlepszy sposób na resztki to rozsądne zakupy. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o to, aby nie kupować za dużo, dlatego na zakupy najlepiej chodzić z listą.

Krok 4. Zrezygnuj z gotowców 

Gotowe półprodukty ze sklepu są pełne sztucznych składników, a do tego bardzo, ale to bardzo drogie – w porównaniu z odpowiednikami zrobionymi w domu. 

Krok 5. Planuj posiłki

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień i ich ugotowanie to spore wyzwanie. Dlatego na początek postarajcie się zrobić jedno bazowe danie – na przykład na niedzielny obiad. A potem wykorzystać do cna to co z niego zostanie. Dzięki temu nagle okaże się, że niewielkim kosztem uzyskacie jeszcze dwa solidne i smaczne obiady. 

Krok 6. Zacznij mrozić

Mrożenie domowych obiadów to najlepszy sposób by zdrowo jeść i jak najmniej czasu spędzać w kuchni. Do zamrażalnika trafić może niemal wszytko, a po wyciągnięciu będzie smakowało równie dobrze, jak zaraz po ugotowaniu. Oczywiście pod warunkiem, że jedzenie dobrze zamrozimy i rozmrozimy. 

Krok 7. Ogranicz jedzenie w restauracjach

Gdy już zaczniecie planować posiłki, nie będzie miejsca na codzienne lunche w knajpach i obiady na wynos. Zastąpią je o wiele zdrowsze i tańsze domowe obiady. Tym samym oszczędności (i to duże) przyjdą same. Jeśli lubicie odwiedzać restauracje – nic straconego. Zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć na wypad do naprawdę dobrego lokalu raz na jakiś czas.

 

 

2
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 30
  • 25
Komentarze