14.04.2016

Zbieramy elektrośmieci:)

Czym tak naprawdę są baterie?

Włoski naukowiec Alessandro Volta w 1799 roku rozpoczął pracę nad budową pierwszego ogniwa galwanicznego. Skupił się on na fakcie, że ładunek elektryczny potrafi przemieszczać się pomiędzy różnymi substancjami.

 Bateria zawsze posiada dwie elektrody: pierwszą, o nazwie anoda (przesyła ona ładunki ujemne czyli elektrony) oraz drugą – katodę. Kiedy katoda i anoda zostają połączone w jeden obwód, elektrony są w ruchu. Tak powstanie prąd. Zatem bateria, to jedno lub więcej ogniw galwanicznych (czyli układu dwóch wymienionych wyżej elektrod: dodatniej katody i ujemnej anody), które w wyniku reakcji elektrochemicznej zmienia energię chemiczną w energię elektryczną. Dzięki temu baterie są źródłem prądu stałego i znajdują różnorodne zastosowanie w gospodarstwach domowych, m.in. w przenośnych urządzeniach takich jak elektryczna szczoteczka do zębów, aparat fotograficzny czy zabawki. Wspomniane dwa bieguny baterii oznacza się plusem (+) i minusem (-). Najczęściej używanymi bateriami są tzw. baterie „paluszki”, czyli baterie AA i cieńsze AAA. Ale w sklepach znajdziemy znacznie więcej ich rodzajów. 

NIE WYRZUCAJ ZUŻYTYCH BATERII I AKUMULATORÓW DO KOSZA NA ŚMIECI ! 

Baterie i akumulatory to odpady niebezpieczne, powstające w głównej mierze w gospodarstwach domowych. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za właściwe postępowanie z nimi. Selekcja i zbiórka odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, stały się naszym wspólnym problemem, którego rozwiązanie wymaga poparcia i zaangażowania całego społeczeństwa.

Nasza szkola w tym roku szkolnym ponownie przystąpiła do akcji zbiórki zużytych baterii.

Najwięcej baterii przyniosła Mielna Czapla z klasy IV. GRATULEUJEMY!!!

Pudełka z bateriami zostały już wysłane do Organizacji "Reba":)

img

img

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 1
  • 4
Komentarze