30.05.2014

Poznajemy historię pieniędzy

Referat Klaudii

Pieniądz jest tak ważnym składnikiem naszego codziennego życia. Występuje on zarówno w społeczeń­stwach tradycyjnych oraz kierowanych nakazowo, gdzie mniejszym lub większym stopniu pełni swoje podstawowe funkcje . Nawet prymitywne społeczeństwo socjalistyczne nie mogło w swo­im funkcjonowaniu obejść się bez czegoś, co z grubsza przypominało pieniądz. Nowoczesny system gospodarczy po prostu nie mógłby istnieć bez niego.

Korzystając z niego rzadko zastanawiamy się, jak powstała i czym w istocie jest współczesny system finansowy z banknotami, czekami, karami kredytowymi, funduszami wzajemnego inwestowania. Wszystko to nie powstało nagle, pieniądz nie został przez nikogo wynaleziony tak naprawdę wyłonił się sam i przez wieki ewoluował w miarę wzrostu skali produkcji i towarzyszącej jej coraz większej wymiany towarów Na przestrzenie wieków zmieniało się jego znaczenie jak jego forma zewnętrzna. Od pieniądza towarowego, poprzez pieniądz bity, aż po stosowany dziś powszechnie pieniądz elektroniczny.

 

Klaudia Radziejewska, uczennica klasy VI przygotowała i omówiła historię pieniędzy w swojej klasie. Klaudia zapoznała swoje koleżanki i kolegów z etapami rozwoju pieniądza, funkcją pieniądza i ich rodzajami.

DSCN2816.JPG

DSCN2819.JPG

1
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 4
  • 3
Komentarze