11.09.2014

Nasza nowa - pierwsza akcja pomocowa:)

Zbieramy szczoteczki i pasty...

Kochani! Startujemy z pierwszą w tym roku szkolnym akcją. „Kup pan szczotkę” to nowa akcja poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Polega ona na zbiórce szczoteczek i past do zębów, które wolontariusz fundacji, stomatolog Krzysztof Gniazdowski, zawiezie jesienią do Kamerunu. Udaje się on tam już po raz drugi, by przez 2 miesiące leczyć zęby najuboższym mieszkańcom tego kraju. Krzysztof Gniazdowski wyjedzie do Kamerunu w ramach projektu „Dentysta w Afryce”, którego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. Projekt ten swoją opieką otoczyła Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, a w jego ramach do misji w Abong-Mbang wyjeżdżają kolejni wolontariusze, by leczyć zęby miejscowej ludności. Poza pracą w gabinecie przy misji lekarze pracują również w ramach kliniki wyjazdowej udając się do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć.

Stomatolodzy udający się do Kamerunu przestali już dokładnie liczyć swoich pacjentów, z których zresztą żaden nie był wcześniej u dentysty. Pozbawieni opieki stomatologicznej Kameruńczycy mają własne sposoby na radzenie sobie z bólem zębów. Jeśli kogoś stać, korzysta z usług „wyrywacza zębów”, czyli miejscowego szamana, który w niesterylnych warunkach po prostu usuwa bolący ząb. Natomiast Kameruńczyk mieszkający w lesie przyzwyczaja się do bólu i gnijącej kości. Lud Bantu na bolący ząb kładzie np. kawałek palącego się drewna, aby ten obumarł i się pokruszył. Przeważnie jednak zepsute zęby są rzeczywistością, z którą miejscowi szamani nie mogą sobie poradzić.

Również mycie zębów jest dla większości Kameruńczyków zupełną nowością. W tamtejszych sklepach można wprawdzie spotkać szczoteczki, ale niewielu wie do czego one służą. Rozdawanie szczoteczek dzieciom ma wyrobić w nich nawyk codziennego mycia zębów. Jest nadzieja, że do tego zwyczaju przekonają się także ich rodzice.

1.jpg

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Prowadzi także wiele akcji, w których braliśmy już udział we wcześniejszych latach np. „Puszka dla Maluszka”, „Ołówek dla Afryki” czy „Pomoc dla Afganistanu”.

2.jpg

Liczymy na Waszą pomoc, na której jak dotychczas się nie zawiedliśmy. Szczoteczki i pasty przynoście do sali nr 4.

Akcja trwa do końca października.

3
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 2
  • 11
Komentarze