31.10.2011

Konkurs "Październik miesiącem oszczędzania!"

W tym wpisie prezentujemy różne formy oszczędności prowadzone w naszej szkole w miesiącu październiku:)

Konkurs

„Październik miesiącem oszczędzania!”


 

W naszej szkole oszczędzamy od kiedy tylko pamiętamy…  Ale tym razem skupimy się TYLKO NA PAŹDZIERNIKU!

 

 

1. WYSTARCZY WSZYSTKO WYŁĄCZYĆ Z SIECI – oszczędzamy energię!

    Dbamy, aby w naszych klasach nie pozostał włączony żaden sprzęt telewizyjny. Wiemy, że telewizory plazmowe zużywają więcej prądu niż odbiorniki LCD. Poza tym zużycie energii elektrycznej jest tym większe, im większy jest telewizor. Dużo energii marnuje się również poprzez pozostawianie urządzeń na czuwaniu. Gdy skończmy oglądać bajkę lub film nasi nauczyciele nie sięgają po pilota, ale wyłączają sprzęt RTV za pomocą wyłącznika.

    Nasi wychowawcy zwracają także uwagę, aby wyłączać listwy z wyłącznikiem. Wyłączając listwę, odcina się dopływ prądu, a w rezultacie urządzenia nie pobierają już prądu z sieci elektrycznej.

     

    100_4441.JPG100_4440.JPG

     

     

    2. DBAMY O OKNA I DRZWI!

      Nasza szkoła ma już nowe okna i drzwi. Nasze nowe okna w szkole są nowoczesne z podwójnymi szybami, dzięki temu ilość uciekającego ciepła zmniejszy się o połowę. Pan palacz sprawdził tylko, czy wszystkie są dobrze uszczelnione.

       

      3. OSZCZĘDZAMY ŚWIATŁO!

        Nasi nauczyciele już od najmłodszych klas wyrabiają w nas nawyk wyłączania wszystkich nieużywanych w danej chwili lamp. Staramy się maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.

         

        100_4493.JPG

         

        4. MAMY SZCZELNE KRANY!

          Od niedawna w naszej szkole mamy wyremontowane łazienki. W tym miesiącu zwróciliśmy uwagę na nasze nowe krany. Nasz pan palacz sprawdził je wszystkie, czy są szczelne, aby nie marnować wody. Wiemy przecież, że przez dobę z nieszczelnego kranu wypływa prawie 5,5 litra wody.

           

          100_4492.JPG

           

          5. MAMY SPRAWNE TOALETY!

            W nowych łazienkach mamy sprawne toalety, dzięki temu oszczędzamy dużo wody, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że niesprawna toaleta marnuje aż 200 litrów wody.

             

            100_4489.JPG

             

            6. PANIE KUCHARKI UŻYWAJĄ ZMYWARKI!

              Nasze panie kucharki w miesiącu październiku częściej używały zmywarki do mycia naczyń, ponieważ ta zużywa sześć razy mniej wody niż ręczne mycie naczyń.

               

              7. NAUCZYCIELE TAKŻE OSZCZĘDZAJĄ WODĘ!

                Nasi nauczyciele wiedzą, że pełny czajnik gotującej się wody jest zbędny  jeśli przygotowują tylko jeden kubek herbaty.  Z każdych 100 litrów przetworzonej wody tylko siedem litrów jest faktycznie wykorzystywane do picia. W naszej szkole, nauczyciele używają czajników z elementem grzewczym wbudowanym w dno. Takie szybciej gotują wodę i  zużywają mniej energii.

                 

                100_4400.JPG

                 

                8. NIE BAWIMY SIĘ WODĄ!

                  Wiemy, że zabawa woda może być marnotrawstwem. Dlatego poprosiliśmy naszych rodziców, aby mądrze wybierali dla nas zabawki. Widzimy przecież, że rynek oferuje mnóstwo gadżetów, które marnują wodę np. karabiny na wodę. Jesteśmy pewni, że rodzice zapamiętają nasze prośby.

                   

                  9. NIKT NIE JEST OBOJĘTNY!

                    W naszej szkole jesteśmy czujni. Każdy, kto zauważy jakąś awarię, w której występują straty wody np. z uszkodzonych rur, zgłaszamy ten problem  jak najszybciej naszym wychowawcom, a nasza pani dyrektor do odpowiednich służb.

                     

                    10. OSZCZĘDZAMY RĘCZNIKI PAPIEROWE!

                      W toaletach ręczniki papierowe są nadmiernie wykorzystywane. Jedna osoba osusza dłonie całą stertą bezmyślnie wyciąganego z podajnika papieru, mimo, że wystarczyłyby jej dwa lub trzy kawałki papieru. My o tym wiemy i nie marnujemy w naszej szkole ręczników papierowych.

                       

                      100_4491.JPG

                       

                      11. NIE MARNUJEMY PAPIERU!

                        W naszej szkole korzystamy z papieru toaletowego pochodzącego z makulatury. Wiemy, że każda tona papieru poddana recyklingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych.

                         

                         

                        makulatura.jpg

                        12. ZBIERAMY MAKULATURĘ!

                          W miesiącu październiku wszyscy postanowiliśmy nie wyrzucać gazet, czasopism ani książek. Przynosimy je do naszej szkoły. Wymieniamy się także różnymi czasopismami.

                           

                           

                          copy_of_00makulatura1.jpg

                           

                          13. DRUKUJEMY DWUSTRONNIE!

                            Ważne dokumenty w szkole i w domu postanowiliśmy drukować dwustronnie. W ten sposób nie marnujemy papieru.

                             

                            14. WYBIERAMY ODPOWIEDNI PAPIER KSERO

                              W naszej szkole, wychowawcy zadbali o to, abyśmy korzystali z papieru produkowanego z makulatury oraz takiego, który powstaje z drewna, z lasów certyfikowanych, oznaczonym symbolami FSC i PEFC.

                               

                              15. WYŁĄCZAMY KOMPUTERY!

                                W miesiącu październiku szczególnie zadbaliśmy o to, aby w pracowni komputerowej wszystkie komputery zostały wyłączone. W ten sposób można zaoszczędzić 20% dziennego zużycia energii. Jeśli nie korzystamy z komputerów dłużej niż pół godziny, wprowadzamy komputer w stan hibernacji lub wyłączamy go.

                                 

                                16. ZMNIEJSZAMY KONSUMPCJĘ – SEGREGUJEMY ODPADY!

                                  W tym miesiącu postanowiliśmy szczególną uwagę zwrócić na segregację odpadów w naszej szkole i domach. Wiemy, że recykling np. jednej puszki oszczędza 90% energii potrzebnej do produkcji nowej.

                                   

                                  17. PORZUCAMY FOLIĘ – LANSUJEMY MODĘ!

                                    W miesiącu październiku postanowiliśmy skończyć z jednorazówkami i ich nie używać. Pani od przyrody dokładnie nam wyjaśniła, że takie jednorazówki mogą przetrwać w środowisku od 15 do 1000 lat. Teraz korzystamy z worków bawełnianych, dzięki temu oszczędzamy zużycie energii i ilość śmieci oraz zanieczyszczenia powietrza, gleby i wód. Lansujemy taką modę:)

                                     

                                    18. PODRÓŻUJEMY MĄDRZE!

                                      Postanowiliśmy skorzystać z pięknej pogody i do naszej szkoły przyjeżdżać rowerami. Rower to najbardziej ekologiczny i oszczędny środek transportu, nie przyczynia się ani do efektu cieplarnianego, ani do zanieczyszczenia. Cieszymy się, że piękna polska jesień pozwoliła nam  maksymalnie wykorzystać taki środek transportu.

                                       

                                      19. WIETRZYMY NASZE POMIESZCZENIA!

                                        Klasycznym sposobem na oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń jest ich porządne wietrzenie. Co kilka godzin otwieramy okna w naszych klasopracowniach na około piętnaście minut, gdyż tyle czasu potrzeba mniej więcej, by pomieszczenie napełniło się świeżym powietrzem.

                                         

                                        20. SPRAWDZAMY BOJLER, aby nasza szkoła była energooszczędna!

                                          Bojler powinien być sprawdzany w każdym gospodarstwie domowym, aby upewnić się, czy pracuje zgodnie z normą. W naszej szkole sprawdził  nasz pan palacz, jaką temperaturę ma ustawiony termostat – wystarczy 600 st. C.

                                           

                                          21. NIE MARNUJEMY JEDZENIA - ogólnopolska kampania

                                          Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Nie marnuj jedzenia". Wyrzucanie dobrej żywności do kosza jest niedopuszczalne. My zjadamy nasze śniadania, które przygotowują nasze mamy, a w szkole ze smakiem zjadamy pyszne obiady.

                                           

                                           

                                          306.jpg

                                           

                                           

                                          Cała nasza społeczność szkolna dba o szkołę – tak jak o swój dom. Wybieramy materiały i produkty ekologiczne, naturalne, trwałe, poddające się recyklingowi. Ograniczamy zużycie energii i wody oraz produkcje odpadów. Wszyscy jesteśmy czujni – przed wyjściem na przerwę zawsze upewniamy się, czy wszystkie urządzenia w klasie są wyłączone.

3
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 1
  • 7
Komentarze