16.05.2018

Dzień Patrona

W tym roku Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach był obchodzony 8 maja. Tradycyjnie odbył się z tej okazji uroczysty apel, a w bibliotece szkolnej można było obejrzeć ciekawą wystawę przedstawiająca dzieje Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz różne wydania utworów pisarza, najstarszy z 1946r.

W apelu wzięli udział zaproszeni goście – Pani Burmistrz Mieczysława Broza, Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej – Pani Zofia Kęcel, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach – Pani Monika Żemojtel, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bobolicach – Pani Izabela Helman oraz Przewodniczący Rady Rodziców – Pan Kamil Kustrzycki.  

Apel przygotowały Panie – Agnieszka Borkowska, Joanna Maszkało i Aleksandra Wełna, a wzięli w nim udział uczniowie klas IV c, IV d i VI b.

W przytulnej, kameralnej scenerii wnuczka Henryka Sienkiewicza, Maria – w tej roli uczennica klasy IVc – wspominała losy swojego dziadka. Przypominała miejsca, do których podróżował jej dziadek oraz bohaterów jego utworów. Pojawili się, zatem na scenie Rzepowa, Janko Muzykant, Skawiński, Helena i Zbyszko. Maria wspominała również bohaterów „W pustyni i w puszczy”, „Potopu” oraz „Quo vadis”.

Wspomnienia Marii ilustrowane były prezentacją multimedialną przedstawiającą miejsca podróży Henryka Sinkiewicza oraz fragmentami ekranizacji jego utworów.

Na zakończenie uczennice klas VI b i Va, wykonały utwór „Quo vadis Domine?”

Pani Burmistrz Mieczyslawa Brzoza podarowała szkole wyjątkowy kalendarz z portretami osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wraz z Panią Zofią Kęcel wręczyły dzieciom kosz słodyczy.

Pani Dyrektor Renata Kowalska zachęcała wszystkich uczniów do udziału w zbiórce funduszy na zakup kolejnych eksponatów do Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Słowa Henryka Sienkiewicza zacytowane podczas apelu powinny być jego przesłaniem – „Miłość buduje, pozwala zwyciężyć zło, daje siłę, wskazuje drogę…! A patriotyzm? To przecież też miłość, ale do ojczyzny…”

 Agnieszka Bartczak

 img

0
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 5
  • 0