16.05.2018

Bajkowi bohaterzy w służbie ekologii

Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Shrek i Fiona, Pinokio, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek i Królik, Smerfy wskazywali na ważne problemy ekologiczne i uczyli uczniów Szkoły Podstawowej w Bobolicach, jak właściwie postępować w życiu, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku.

W bajkowe, baśniowe i filmowe postacie wcielili się uczniowie klasy VI b, V a i III b  podczas spektaklu pt. „W bajkowym świecie ekobohaterów” zorganizowanym z okazji  Dnia Ziemi, który obchodzono 26 kwietnia. Znane postacie zachęcały do nieśmiecenia,  przypomniały zasady segregacji odpadów, zużywaniu jak najmniejszych ilości tworzyw sztucznych, kupowania artykułów w opakowaniach biodegradowalnych. Fiona ostrzegała Panie przed stosowaniem kosmetyków z parabenami, a Pszczółka Maja zwróciła uwagę na to, że stosowanie w rolnictwie większej ilości pestycydów zagraża życiu pszczół, co może mieć tragiczne skutki dla życia na Ziemi. Spektakl uświetniły  piosenki o tematyce ekologicznej.                                                                                            

  To nie wszystko co działo się w związku z obchodami Dnia Ziemi 2018 w Szkole Podstawowej w Bobolicach. 24 kwietnia klasy V b i IV b uczestniczyły w lekcji w  Stacji Uzdatniania Wody przy ulicy Mickiewicza w naszym mieście. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest droga wody od ujęcia
do momentu odkręcenia kranu w domu. Lekcję przeprowadzili Pani K. Liptak i pan H. Niwiński, pracownicy Spółki Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie.                                                                

Smok, konik, wąż, pociąg, latarnia morska, makieta bezludnej wyspy, przybornik, samolot, skarbonka, laptop, traktor z przyczepą, kwietniki, bałwany, kwiaty, ozdobne doniczki, roboty to tylko niektóre rzeczy wykonane z surowców wtórnych  na konkurs pt. „Coś z niczego”.  Organizatorów zachwyciła oryginalność, pomysłowość i wykorzystanie różnorodnych materiałów odpadowych. Równie piękne były prace wykonane na konkurs plastyczny pt. „Raz, dwa, trzy – eko bądź i Ty”. Jury miało problem z wytypowaniem zwycięskich  prac w obu konkursach. Przyznano więc wyróżnienia.           

Ukoronowaniem obchodów było sadzenie drzew przez uczniów  klasy Va i III b w Leśnictwie Sarnowo. Podczas tej niekonwencjonalnej lekcji przyrody uczniowie uczyli się jak prawidłowo sadzi się  drzewa, poznawali tajniki ekosystemu leśnego, a  pieczona  kiełbaska  na ognisku  po wykonanej pracy smakowała wybornie.                                                                                                                                              

Każdy z nas, w każdej chwili ma wpływ na naszą planetę. To od nas zależy jakie zmiany spowodujemy i co po sobie zostawimy. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji obchodów Dnia Ziemi.

 

Organizatorzy

 

img

0
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 18
  • 16