20.05.2018

Akcja społeczno - edukacyjna Żonkile

Już po raz szósty uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Żonkile upamiętniającej 75 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz jego Bohaterki i Bohaterów. Dzięki zaangażowaniu uczniów cała Polska znów zakwitła żonkilami!

19 kwietnia 2018 roku przypadała 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny  światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia , w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. W celu rozpowszechnienia tego symbolu oraz szerzenia wiedzy na temat samego powstania z uczniami klas szóstych zostały przeprowadzone pogadanki połączone z projekcją filmu pt.: Nie było żadnej nadziei..." oraz wykonaniem przez każdego ucznia specjalnie zaprojektowanego papierowego żonkila i przypięciu go do ubrania na znak pamięci o Powstaniu.

Celem akcji było przypomnienie młodzieży o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Historia tego heroicznego zrywu, który na świecie jest symbolem walki o godność w Polsce jest mało znana. Podejmując walkę powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach , zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybrali śmierć z bronią w ręku.

 

Ewelina Rygiel - Strzelczak

 

img

1
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 13
  • 19
Komentarze