29.01.2023

Lokatka podpowiada

Jakie są możliwości i ograniczenia chatu GPT?

Chat GPT – z powodzeniem zda egzamin ósmoklasisty, a nawet maturę

Jakie są możliwości i ograniczenia chatu GPT?

Chat GPT to sztuczna inteligencja, z którą porozmawiamy, np. o efektywnych sposobach uczenia się, o krajach, w których warto spędzić wakacje, o dobrych strategiach biznesowych dla firmy i o odkryciach medycyny w dziedzinie kardiologii.

Generuje spójne odpowiedzi – znajduje informacje i ubiera je w sensowny i zazwyczaj poprawny językowo tekst. Opanował wnioskowanie przyczynowo-skutkowe. Sprawdzono te umiejętności, zadając mu pytania z egzaminów końcowych na studiach MBA – zdał prawie celująco. Jednocześnie czasami popełnia błędy w pytaniach na poziomie szkoły podstawowej.

Chat GPT jest niesamowitym przykładem praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji. Potrafi rozwiązać proste zadania, zbierze nam informacje na konkretny temat z różnych źródeł i przedstawi te, które – wydawałoby się – będą najistotniejsze dla nas. Dzięki temu zamiast przeszukiwać wiele stron internetowych i poświęcać na to dużo czasu, możemy uzyskać gotową odpowiedź w kilka sekund. Wykorzystuje informacje dostępne w Internecie, ale teksty tworzy sam.

img

Platformę z chatem GPT udostępniono w listopadzie 2022 roku. Zgromadzenie wokół siebie ponad miliona użytkowników zajęło mu zaledwie 5 dni. Był w tym szybszy niż najpopularniejsze serwisy społecznościowe i streamingowe (oferujące treści multimedialne). Porozmawiać z robotem może każdy, kto założy konto i zaloguje się na oficjalnej stronie chatu GPT.

Jakie są możliwości chatu GPT?

  • Porozmawia z nami na dowolny temat i odpowie na różnorodne pytania.
  • Wygeneruje krótki tekst, o który poprosimy – np. odpowiedź na maila.
  • Wygeneruje także dłuższy tekst – np. esej na jakiś temat.

 

Jakie są ograniczenia chatu GPT?

  • Nie można mu do końca ufać – czasem się myli (np. w datach, nazwiskach) i powołuje się na fałszywe informacje.
  • Nawet jeśli nie jest pewny, czy informacja, którą nam przekazuje jest prawdziwa – nie daje nam o tym znać.
  • Nie zawsze dobrze zinterpretuje nasze pytanie.
  • Nie wyrazi swojej opinii, nie stworzy niczego nowego i kreatywnego – odtworzy jedynie to, co już istnieje.
  • Niezbyt dobrze radzi sobie przy tworzeniu skomplikowanych tekstów dotyczących np. prawa czy psychologii.

 

Baza wiedzy i algorytm chatu GPT są cały czas ulepszane. Mimo że teraz zdarza mu się popełniać dość poważne błędy, to sztuczna inteligencja nieustannie się uczy. Treningiem są dla niej rozmowy z internautami – rejestruje informacje zwrotne o popełnianych przez nią błędach i w ten sposób zwiększa swoją trafność i skuteczność.

W polskim szkolnictwie (na różnych poziomach kształcenia) zauważono już prace uczniów, studentów przygotowane przez sztuczną inteligencję. Czy jest się czym martwić? Nie da się zatrzymać rozwoju technologii, ale można edukować (od najmłodszych lat), w jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie z niej korzystać.

Co więcej, student informatyki z Princeton opracował oprogramowanie, które rozpoznaje treści tworzone przez GPT. Twórcy chatu GPT zapowiedzieli, że również opracują autorskie zabezpieczenie materiałów wytworzonych przez sztuczną inteligencję za pomocą specjalnego kodu, który będzie nas informował o „autorze” treści.

Wielu obawia się, że chat GPT zastąpi niektóre zawody i zamieni nas w bezmyślnych poszukiwaczy gotowych odpowiedzi. Warto jednak spojrzeć na to optymistycznie – sztuczna inteligencja być może w przyszłości usprawni naszą pracę, zautomatyzuje to, co zajmuje nam dużo czasu, który moglibyśmy poświęcić na kreatywne i rozwijające zajęcia.

Zespół Szkolnych Blogów

1
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 11
  • 6
Komentarze