03.08.2022

Blogowe ciekawostki Lokatki

Wakacyjna aktywność Lokatki

Czy istnieją pieniądze cięższe od nosorożca?

Przed wynalezieniem pieniędzy wymieniano towar za towar, np. płacono solą czy koralikami za warzywa lub mięso. Ale jest pewna wyspa, której mieszkańcy mieli zupełnie inny pomysł.

Mowa o wyspie Yap w Mikronezji. Nie bez przyczyny wyspa ta, nazywana jest Wyspą Kamiennych Pieniędzy.

Do początków XX wieku, środkiem płatniczym były tam kamienne kręgi rai. Miały one od kilkudziesięciu centymetrów do nawet dwóch metrów wysokości i osiągały wagę 4 ton, czyli tyle ile mniej więcej ważą 4 nosorożce.img


Dyski wyrabiano na innej wyspie – Palau, skąd były następnie transportowane tratwami 400 kilometrów przez ocean na Yap. O wartości dysków decydowała nie tylko ich wielkość, ale tez staranność wykonania, czy też to, kto go zrobił i przetransportował. Jeżeli był to uznany rzemieślnik albo słynny żeglarzwartość kamienia rai rosła.

Za dysk o średnicy pół metra można było nabyć świnię albo stać się właścicielem kamiennego toporka, który uchodził na wyspie za towar luksusowy. Największe dyski były używane do kupowania i sprzedawania ziemi. Były tak wielkie i ciężkie, że leżały stale w jednym miejscu. Ziemia zmieniała swojego właściciela, ale kamień pozostawał na swoim miejscu. Czasem na kamieniu ryto nazwiska kolejnych właścicieli, ale na wyspie żyła niewielka społeczność, więc mieszkańcy nawet bez tego wiedzieli, do kogo głaz należy.

Pod koniec XIX wieku na wyspę trafił pewien Amerykanin, David Dean O'Keefe. Chciał pomóc tubylcom w pozyskiwaniu kamieni i zaopatrzył ich w narzędzia ułatwiające wykonywanie dysków. Za tę pomoc płacono mu koprą (czyli wysuszonym miąższem palm kokosowych)  i strzykwami (to takie morskie stworzenia J ), które sprzedawał potem w Hongkongu. Dorobił się w ten sposób fortuny. Dzięki narzędziom, pozyskiwanie kamieni stało się łatwiejsze. Wtedy stała się rzecz nieoczekiwanakamiennych dysków robiło się coraz więcej, a więc coraz mniejsza była ich wartość, czyli coraz mniej można było za nie kupić, co spowodowało, że nastąpił koniec tej niecodziennej waluty.

Dzisiaj walutą Mikronezji, a więc i wyspy Yap, jest dolar amerykański, ale nadal, przy pewnych transakcjach do zapłaty w dolarach dodaje się kręgi rai. Ich wartość jest już jednak symboliczna.

Kamienie rai stały się symbolem narodowym Mikronezji. Ich wizerunki umieszczone są nawet na miejscowych tablicach rejestracyjnych, są prawnie chronione jako bogactwo narodowe Mikronezji.

Czy wiesz, czym jeszcze płacili ludzie przed wynalezieniem pieniędzy? Koniecznie napisz w komentarzu :-).

 

 Źródło https://www.szkolneblogi.pl/blogi/o-sko/czy-istnieja-pieniadze-ciezsze-od-nosorozca/

5
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 4
  • 8
Komentarze