07.04.2022

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu… Oprócz tego, że rozpoczyna się wyczekiwana przez wszystkich wiosna, jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day), zwany również „Dniem kolorowej Skarpetki”.  Święto to ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Data obchodów nie jest przypadkowa, symbolizuje bowiem trisomię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z zespołem Downa. Z uwagi na fakt, iż chromosom swoim kształtem przypomina skarpetkę,  symbolem ŚDZD jest właśnie kolorowa skarpetka.

W ramach szkolnych obchodów ŚDZD nauczyciele wspomagający przygotowali materiały oraz aktywności mające na celu zwiększanie świadomości dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa. Podczas lekcji z wychowawcą uczniowie rozmawiali na temat różnorodności, wyjątkowości, poszanowania praw oraz zachowań i postaw, które ułatwiłyby osobom z tą wadą funkcjonowanie w społeczeństwie.

W Polsce żyje ok. 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Na znak integracji i solidarności 21 marca cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji „Skarpetki nie do pary”, zakładając dwie kolorowe, różne skarpetki.

W nawiązaniu do symboliki tego niezwykłego dnia odbył się również  konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 „Kolorowa skarpetka”. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu jak najbardziej kolorowej i niezwykłej skarpetki. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się niezwykłą kreatywnością, tworząc wspaniałe prace.

Miło nam ogłosić, że poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce – Piotr Łukowicz kl. 1b oraz Wiktoria Szłapa kl. 3a

II miejsce – Dominik Skwara kl. 3a oraz Szymon Haba kl. 3a

III miejsce – Kaja Zając kl. 2a oraz Mateusz Matlachowski kl. 1a

Wyróżnienie – Zosia Tabor kl. 2a oraz Zosia Stacha kl. 1b

 

„Warto razem być i pomocną trzymać dłoń…

Chciej dostrzegać to, co dla innych ważne jest,

Wtedy pojmiesz niesienia dobra sens”