06.05.2022

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Kilka dni temu obchodziliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasza szkoła postanowiła uczcić to ważne wydarzenie historyczne wspólnym odtańczeniem poloneza na szkolnym boisku.

Współcześnie polonez kojarzy się ze studniówkami, jednak taniec ten pojawił się już w XVI wieku. Dawniej nazywany był tańcem dworskim. Na dworach królów polskich stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą.

Taniec ten jest wolnym, swobodnym pochodem tancerzy i tancerek, ustawionych para za parą i posuwających się krokiem zbliżonym do marsza, jednak bardziej płynnym. Taneczny pochód prowadziła klasa 8c, która przygotowała układ z kilkoma figurami i nauczyła go pozostałych uczniów. Przed tańcem przypomniano najważniejsze wiadomości na temat okoliczności powstania konstytucji i jej znaczenia dla Polski.

Pogoda tego dnia dopisała, a sam polonez został wykonany bardzo uroczyście. Biało-czerwone kotyliony wykonane przez uczniów podkreśliły patriotyczny charakter tego wydarzenia.

Agnieszka Ferenc

Magdalena Jęczmyk