15.11.2021

14 listopada - Dzień Czystego Powietrza

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.

DLACZEGO WARTO DBAĆ O TO, BY POWIETRZE BYŁO CZYSTE?

Polski obywatel z powodu zanieczyszczeń powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia. W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca! W Polsce brakuje norm jakości węgla przeznaczonego do spalania.

CO TO JEST SMOG?

Smog jest niczym innym jak zanieczyszczeniem powietrza. Smog jest w rzeczywistości mieszaniną powstała w wyniku zanieczyszczeń powietrza wynikających z naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przede wszystkim mgły).  Potocznie za smog uznaje się rodzaj chmury, która unosi się nad miastem czy wsią zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Ze względu na skład chemiczny i miejsce występowania wyróżniamy dwa rodzaje smogu:

 • londyński, w skład którego wchodzą szkodliwe substancje takie jak dwutlenki siarki, tlenki azoty, sadza czy pyły. Ten rodzaj smogu występują w Polsce w okresie jesienno-zimowym.
 • typu Los Angeles, powstający w okresie letnim w strefach subtropikalnych, w którym dochodzi do reakcji i z tlenków węgla, azotu i węglowodorów powstają azotany nadtlenku acetylu, aldehydy czy ozon.

Polski smog, bo tak można nazwać jedno z największych zanieczyszczeń w Europie, składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu .

Jakie są skutki wdychania smogu?

Skutki smogu odczuwamy wszyscy codziennie. W większości przypadków są one niewidoczne w początkowym okresie i dopiero po czasie widzimy jak smog wpływa na nasze zdrowie. Głównymi skutkami zdrowotnymi smogu są:

 • skrócenie długości i jakości życia
 • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego,
 • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia,
 • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu nerwowego,
 • zwiększone ryzyko takich chorób jak nowotwór,
 • zwiększone ryzyko patologii ciąży

Jak podaje raport  Strategia walki ze smogiem, w Polsce z powodu smogu może umierać nawet 48.270 osób rocznie, gdy w wypadkach samochodowych ginie średnio 3.100.

Ale smog to nie tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie, na nasze życie. To również niekorzystny wpływ na środowisko. Smog prowadzi również do zanieczyszczenia ziem i gleb, co w sytuacji uprawnej ziemi podnosi poziom stężenia rakotwórczych substancji w glebie.

Ponadto skutki smogu to również zanieczyszczenie pyłem i sadzą, czego przykłady można zaobserwować w najbardziej zanieczyszczonych miastach w okresie jesienno-zimowym, gdy sadza pokrywa okna czy parapety.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku:

         https://www.youtube.com/watch?v=baJQkO9G6uk

 

0
Dodaj Komentarz
 • 0
 • 1
 • 4