25.04.2013

Fizyka bez tajemnic – z wizytą w „Eurece”

24 kwietnia 2013 r. uczniowie klas I b, II a oraz III c udali się na wycieczkę edukacyjną do „Eureki” na wystawę interaktywnych doświadczeń.

Wystawa ta została otwarta 9 listopada 2002 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Powstała z inicjatywy nieżyjącego już prof. Jerzego Stelmacha, jako element przyszłego Centrum Nauki w Szczecinie - wielkiej idei powstałej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na wystawę można patrzeć, jak na naukowe wesołe miasteczko. Prezentowane eksponaty są najczęściej bardzo proste, jednak tak przedstawione, że działają na wyobraźnię.

Przy eksponatach znajdują się krótkie, kilku zdaniowe opisy składające się z dwóch części. W pierwszej części sformułowane jest polecenie wobec zwiedzającego, aby wykonał konkretną czynność i doprowadził do określonego skutku. W drugiej części opisana jest fizyczna strona zjawiska. Na wystawie znajduje się opiekun, którego zadaniem jest wyjaśnianie zjawisk na prośbę zwiedzających oraz rozwiązywanie problemów technicznych, gdyby takie się pojawiły.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali prezentowany przez opiekuna grupy pokaz. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia każdego z doświadczeń. Dużo radości sprawiło im budowanie mostu bez użycia gwoździ oraz poznanie zasad działania klatki Faradaya.

Czas spędzony na wystawie upłynął bardzo szybko, a uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych świadczą o mile spędzonych chwilach.

 

IMGP0653.JPG

 

 

IMGP0660.JPG

 

 

IMGP0668.JPG

 

 

IMGP0669.JPG

 

 

IMGP0671.JPG

 

 

IMGP0673.JPG

 

 

2
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 7
  • 10
Komentarze