28.05.2013

96. rocznica urodzin Leonida Teligi - naszego patrona

Ze specjalną dedykacją dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Pyrzycach

Dziś obchodzimy 96. rocznicę urodzin naszego patrona - Leonida Teligi.

Teliga urodził się w Rosji, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim. Interesował się żeglarstwem.

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczyna naukę w grodziskim gimnazjum na ul. Żwirki i Wigury. Jego kłopoty zaczynają się, gdy umiera ojciec. Ze względu na brak środków materialnych z wielkim smutkiem postanawia zrezygnować z dalszej edukacji. Na szczęście Rada Pedagogiczna udziela młodemu Leonidowi pomocy w postaci stypendium, co pozwala mu kontynuować naukę i zdobyć wykształcenie średnie.


Nie chcąc być ciężarem dla ubogiej matki, wstępuje do Szkoły Podchorążych Piechoty, którą kończy w stopniu podporucznika. Po wybuchu wojny Teliga w 1943 roku wstępuje do lotnictwa polskiego– Dywizjon 300 w Wielkiej Brytanii. Do Polski wraca w 1947 roku i podejmuje prace w redakcji „Sztandaru Młodych”

Życiowym mottem Leonida SA słowa jego ulubionego pisarza - Józefa Conrada Korzeniowskiego „Żeglowanie jest rozkoszą życia”. Ta właśnie literatura marynistyczna rozbudza w nim pragnienie obcowania z morzem. Jesienią 1965 r rozpoczyna budowę jachtu, na który pracował przez wiele lat.

Budowa jachtu zakończyła się powodzeniem. 25 stycznia 1967r. Teliga wyrusza do Casablanki na wielki rejs. Przez ponad 2 lata samotnej morskiej żeglugi boryka się z wieloma przeciwnościami losu i trudnościami niemalże nadludzkiego wysiłku. 29 kwietnia 1969 roku Leonid kończy rejs który trwał dokładnie 2 lata 13 dni 21 godz. 35 minut. Niestety z powodu choroby nie jest w stanie spełnić do końca swoich planów czyli aby wpłynąć na jachcie „OPTY” do portu w Gdyni. 

Za swój bohaterski czyn otrzymuje Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Chociaż „pokonał” morza i oceany, nie udało mu się zwyciężyć jego nieuleczalnej choroby. Umiera 21 maja 1970 roku zaledwie na tydzień przed swoimi 53 urodzinami. Swoim osiągnięciem wysławił imię Polski i stał się wzorem wspaniałego żeglarza. 

Leonid Teliga został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

copy_of_4.jpg

 

 

copy2_of_3.jpg

9
Dodaj Komentarz
  • 27
  • 19
  • 20
Komentarze