23.02.2013

WALENTYNKI

                                                               

   

 

 

 

 

 

 

Historia Walentynek

 

     Wielkimi krokami zbliża się Dzień Zakochanych. Nie trudno o tym zapomnieć, ponieważ od początku lutego w sklepach, telewizji i w każdym innym miejscu możemy dostrzec serduszka, czerwone ozdoby- jednym słowem wszystko co kojarzy się z miłością i zakochaniem. Jest to doskonała okazja dla handlowców, aby trochę dorobić. Czy jednak Walentynki zawsze miały taki komercyjny charakter? Czy ich idea polega wyłącznie na tym, aby dać ukochanej osobie prezent i spędzić razem czas czy może walentynki mają większe znaczenie?

  

     Od tego się zaczęło...

 

     Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki.Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

 

     Dlaczego Św. Walenty?

  

     Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał  i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał "Od Twojego Walentego".

   

       Jak obecnie wyglądają walentynki ?

 

     Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo komercyjny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Są jednak pewne różnice, które sprawiają, że Święto w poszczególnych miejscach jest obchodzone w trochę inny, wyjątkowy sposób.

     We Francji zamiast kartek jest zwyczaj wysyłania bukietów kwiatów  z zaproszeniem na koncert lub do teatru. Natomiast we Włoszech upowszechnił się zwyczaj kupowanie ukochanej osobie odzieży w czerwonym kolorze. Nieco inaczej Walentynki wyglądają w Japonii. Tam panie obdarowują mężczyzn czekoladkami. Są dwa rodzaje czekoladki "giri-choko" - dawane przyjaciołom i znajomym i czekoladki "Honmei-choko" - dawane tej jednej ukochanej osobie.

     To tylko nieliczne przykłady tego, w jaki sposób obchodzone jest Święto Zakochanych w poszczególnych krajach. Niestety nie sposób wymienić wszystkich. Najlepszymi obserwatorami i ekspertami w tej kwestii są Polacy mieszkający za granicą. Mają oni na co dzień kontakt z kulturą i mieszkańcami danego rejonu. Warto odwiedzić takie miejsca w sieci, są one cennym źródłem informacji. Przykładowo takim miejscem jest serwis www.znajomapolonia.com Znajdują się tam Polacy żyjący na emigracji. Z pewnością chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat sposobów obchodzenia Dnia Św. Walentego.

 

Tego dnia również w naszej szkole obchodzono Walentynki. Samorząd uczniowski zajął się pocztą walentynkową, a uczniowie klasy VI ,,b” przynależącej do SKO sprzedawali ciasteczek walentynkowe, aby urozmaicić nam ten dzień, tj. dzień zakochanych.

 

 

maslane_ciasteczka_dwukolorowe_medium_recipe_watermark.jpg

0
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 7
  • 8