28.01.2013

FERIE ZIMOWE

sanki1.jpg

Rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci młodzieży. W związku z tym zwracamy się z prośbą do rodziców i opiekunów by w tym okresie zwrócili szczególną uwagę na najmłodszych.

W okresie ferii zimowych dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń, których można byłoby uniknąć.

O czym warto  pamiętać?

Woda to żywioł, również zimą, toteż należy korzystać tylko ze specjalnie przygotowanych lodowisk, unikać nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych. Przed wstąpieniem na lód pamiętajmy o sprawdzeniu jego grubości, jeżeli nie jesteśmy pewni czy jest bezpiecznie, nie ryzykujmy, po prostu nie wchodźmy na lód.

Zmieniające się warunki atmosferyczne(odwilż, opady, zmienna temperatura) powodują osłabienie struktury lodu. Przebywając na nim unikajmy miejscowego przeciążenia, nie trzymajmy rąk w kieszeniach co może ograniczyć naszą swobodę, uniemożliwiając tym samym reakcję w chwili załamania się lodu. Natomiast po usłyszeniu trzeszczenia powierzchni lodu natychmiast należy zawrócić na brzeg akwenu wodnego.

Ponadto, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód, w pierwszej kolejności sprawdźmy swoje bezpieczeństwo wezwijmy pomoc, próbujmy podać szalik, linę, sanki, osobie poszkodowanej pamiętając, aby nie zbliżać się zbytnio do tej osoby. Po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody przykrywamy, jeżeli to możliwe, czymś ciepłym i czekajmy na wezwaną pomoc.

Ważne telefony:

999 / Pogotowie Ratunkowe

998/ Straż Pożarna

997/ Policja

112/ Ogólnopolski numer alarmowy

601 100 100 Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR

Zasady bezpiecznych zabaw na lodzie:

  • 1. Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych.
  • 2. Niedopuszczalne są zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz pływających krach.
  • 3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
  • 4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie
    z występującymi rysami i pęknięciami.
  • 5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
  • 6. W zimie bądź szczególnie ostrożny - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.
  • 7. W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu.W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce
    i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

 

PAMIĘTAJ!

ZABAWY NA LODZIE ZAWSZE NIOSĄ ZE SOBĄ NIEBEZPIECZEŃSTWO ZARWANIA SIĘ POKRYWY LODOWEJ. ZNAJĄC PODSTAWY ZACHOWANIA NA LODZIE CHRONISZ SIEBIE I NAJBLIŻSZYCH

balwan_kazaczok1.gif

0
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 0
  • 4